Shefi i OKB-së bën thirrje për t’i dhënë fund ‘shantazhit bërthamor’

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres përsëriti të hënën thirrjen e tij për të shfuqizuar armët bërthamore pasi Rusia kërcënoi se do t’i përdorte ato në luftën në Ukrainë.

“Dekada pas rënies së Murit të Berlinit, ne dëgjojmë përsëri zhurmën e kërcënimeve bërthamore,” tha Guterres në një sesion special të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për çarmatimin bërthamor. “Më lejoni të jem i qartë: epoka e shantazhit bërthamor ka përfunduar,” tha ai.

“Ideja se çdo vend mund të luftojë dhe të fitojë një luftë bërthamore është e çmendur. Çdo përdorim i një arme bërthamore do të nxiste një tragjedi humanitare,” tha ai. “Pa eliminimin e armëve bërthamore, nuk mund të ketë paqe,” tha ai.

Presidenti rus Vladimir Putin javën e kaluar bëri kërcënime të fshehta për të përdorur armë bërthamore pasi Ukraina ripushtoi territorin që Moska kishte kontrolluar që nga pushtimi i shkurtit.

Shtetet e Bashkuara paralajmëroi Rusinë se përdorimi i armëve bërthamore do të kishte “pasoja katastrofike”, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

Guterres shprehu zhgënjimin që konferenca e shqyrtimit të Traktatit të Mospërhapjes Bërthamore e mbajtur muajin e kaluar nuk arriti konsensus.

Rusia bllokoi një rezolutë pasi draft dokumenti mbështeti kontrollin e Ukrainës mbi termocentralin bërthamor Zaporizhia, pushtimi i të cilit ka ngritur frikën për ndonjë aksident të rëndë.

Shtetet e Bashkuara dënuan qëndrimin rus. Por asnjë fuqi bërthamore nuk e mbështeti traktatin e OKB-së të miratuar në 2017 që, me mbështetjen e vendeve në zhvillim, kërkon një ndalim gjithëpërfshirës të armëve bërthamore.

Përveç Shteteve të Bashkuara në 1945 në Japoni, asnjë vend nuk ka përdorur armë bërthamore në fushën e betejës.

 

*TiboNews