SHBA shpall linë e majmunit një emergjencë të shëndetit publik

Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur linë e majmunëve një emergjencë të shëndetit publik, tha sekretari i shëndetësisë të enjten, një lëvizje që pritet të çlirojë fonde shtesë dhe mjete për të luftuar sëmundjen.

Numri i të infektuarve arriti në 6600 të mërkurën, pothuajse të gjitha rastet mes meshkujve që bëjnë seks me meshkuj.

“Ne jemi të përgatitur për të çuar përgjigjen tonë në nivelin tjetër në adresimin e këtij virusi dhe i bëjmë thirrje çdo amerikani që ta marrë seriozisht linë e majmunëve,” tha në një konferencë sekretari i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Xavier Becerra.

Deklarata do të përmirësojë disponueshmërinë e të dhënave për infeksionet e lisë së majmunëve që nevojiten për përgjigjen, tha drejtoresha e Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Rochelle Walensky, duke folur së bashku me Bacerra.

 

Qeveria e SHBA-së është vënë nën presion për trajtimin e saj të shpërthimit.

Sëmundja filloi të përhapet në Evropë përpara se të zhvendosej në Shtetet e Bashkuara, të cilat tani kanë numrin më të madh të rasteve në botë. Vaksinat dhe trajtimet kanë qenë të pamjaftueshme dhe sëmundja shpesh lihej në klinika historikisht të pafinancuara të shëndetit seksual për t’u menaxhuar. Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli linë e majmunëve një “urgjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar”, niveli më i lartë i alarmit. Deklarata e OBSH-së muajin e kaluar kërkoi të nxiste një përgjigje të koordinuar ndërkombëtare dhe të zhbllokonte fondet për të bashkëpunuar për vaksinat dhe trajtimet. Qeveritë po vendosin vaksina dhe trajtime që u miratuan fillimisht për linë, por gjithashtu funksionojnë për linë e majmunëve.

Qeveria e SHBA ka shpërndarë 600,000 doza të vaksinës Jynneos të bavarezëve Nordic (BAVA.CO) dhe ka vendosur 14,000 trajtime TPOXX të Siga Technologies (SIGA.O), thanë zyrtarët, megjithëse nuk zbuluan se sa janë administruar.

Walensky tha se qeveria synon të vaksinojë më shumë se 1.6 milionë individë me rrezik të lartë.

Komisioneri i Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA, Robert Califf tha se agjencia po shqyrtonte lirimin e më shumë dozave të vaksinës Jynneos duke lejuar mjekët të nxjerrin 5 doza vaksine nga çdo shishe në vend të një doze aktuale duke përdorur një metodë të ndryshme të vaksinimit nën lëkurë.

Presidenti i SHBA, Joe Biden këtë muaj caktoi dy zyrtarë federalë për të koordinuar përgjigjen e administratës së tij ndaj lisë së majmunëve, pas deklaratave të emergjencave nga Kalifornia, Illinois dhe Nju Jorku.

E identifikuar për herë të parë te majmunët në vitin 1958, sëmundja ka simptoma të buta duke përfshirë ethe, dhimbje dhe lezione të lëkurës të mbushura me qelb, dhe njerëzit priren të shërohen prej saj brenda dy deri në katër javë, thotë OBSH. Përhapet përmes kontaktit të ngushtë fizik dhe rrallë është fatal.

 

*TiboNews