SHBA mund të fillojë sërish shitjen e armëve për sauditët

Shtëpia e Bardhë po peshon rifillimin e shitjeve të armëve amerikane në Arabinë Saudite përpara një vizite në rajon nga presidenti Joe Biden.

Sipas burimeve, zyrtarët e lartë sauditë u kanë bërë presion homologëve të tyre amerikanë që të heqin dorë nga një politikë e shitjes së armëve.

Uashingtoni dhe Riadi kanë qenë prej kohësh aleatë të ngushtë ushtarakë në përballjen me Iranin.

Por skenat e shkatërrimit në Jemen, ku Arabia Saudite ka bërë një fushatë kundër Houthi-ve të lidhur me Iranin, duke shkaktuar shpesh viktima të rënda civile, nxitën një protestë për të drejtat e njeriut që tensionoi aleancën.

Në kulmin e kësaj lufte në Jemen, fushata e udhëhequr nga Arabia Saudite u konsiderua si mjaft brutale. Kjo çoi kritikët e SHBA-së, veçanërisht në Kongresin e SHBA dhe grupet e të drejtave të njeriut, për të bërë thirrje për t’i dhënë fund shitjes së armëve sulmuese të SHBA për sauditët. Kjo do të përfshinte bombat dhe armë të tjera që mund të përdoren në sulme masive. Ajo që ka ndodhur tani, është se sauditët janë lavdëruar për ndihmën për të sjellë për një armëpushim në Jemen që nga marsi. Ata në fakt e zgjatën atë në qershor për dy muaj deri në fillim të gushtit. Ajo që SHBA-të do të donin tani është që ajo të bëhet një armëpushim i përhershëm.”

Burimet thonë se diskutimet e brendshme të SHBA-së janë jozyrtare dhe në një fazë të hershme, pa ndonjë vendim të afërt.

Por ndërsa Biden përgatitet për një udhëtim diplomatikisht të ndjeshëm, ai ka sinjalizuar se po kërkon të rivendosë marrëdhëniet e tensionuara me Arabinë Saudite në një kohë kur ai dëshiron rritjen e furnizimeve me naftë të Gjirit së bashku me lidhje më të ngushta të sigurisë arabe me Izraelin për të kundërshtuar Iranin.

Biden niset më vonë këtë javë për në Izrael dhe Bregun Perëndimor palestinez dhe më pas fluturon për në Arabinë Saudite, por mund të mos takohet me princin e kurorës së Arabisë Saudite: Mohammed bin Salman, ose MbS.

Dikur i lavdëruar si një reformator në mbretërinë thellësisht konservatore, MbS është parë të akuzohet për një goditje të gjerë ndaj kundërshtarëve politikë vendas.

Inteligjenca amerikane beson se MbS urdhëroi rrëmbimin dhe vrasjen e një gazetari të Washington Post me bazë në SHBA, Jamal Khashoggi, i cili u zhduk pasi hyri në një konsullatë saudite në Stamboll.