SHBA-ja jep edhe një miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë edhe një miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën.

 

Ky zotohet të jetë dërgimi më i madh i raketave, municioneve dhe armëve të tjera për forcat ukrainase.

Kjo është ndihma e 18-të e pajisjeve nga inventarët e Departamentit të Mbrojtjes për Ukrainën që nga gushti 2021.

 

Zelensky, i është mirënjohës SHBA-së për ndihmën e dhënë dhe se çdo dollarë më shumë është një hap drejt mposhtjes së Rusisë.

 

*Tibo News