SHBA godet forcat e lidhura me Iranin në Siri

Sulmet ajrore të SHBA-së këtë javë kishin në shënjestër objektiva të lidhura me Iranin në Siri dhe u kryen për të mbrojtur dhe mbrojtur personelin amerikan, tha presidenti i SHBA Joe Biden. Sulmet erdhën në mes të një rritjeje të konsiderueshme këtë javë në luftimet që përfshijnë forcat amerikane.

Biden i bëri komentet në një letër të 25 gushtit drejtuar udhëheqësit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së dhe kjo vjen në mes të përleshjeve treditore që përfshijnë forcat ushtarake amerikane dhe aleatët e tyre.

Në letrën drejtuar kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, Biden tha se ai urdhëroi sulmet “në përputhje me përgjegjësinë time për të mbrojtur qytetarët e Shteteve të Bashkuara si brenda dhe jashtë vendit dhe për të mbështetur sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe interesat e politikës së jashtme”.

Zyrtarët lokalë ushtarakë thanë se ushtria amerikane goditi disa objektiva më 25 gusht në qytetin sirian Mayadin në pjesë të provincës Deir al-Zor nën kontrollin e qeverisë siriane.

Të paktën tre anëtarë të një milicie të lidhur me Iranin u vranë kur u shënjestruan nga një helikopter amerikan, thanë raportet e lajmeve.

Sulmi ndodhi në një qytet përgjatë bregut perëndimor të lumit Eufrat.

Milicitë iraniane kanë një prani të fortë në qytet dhe kanë shënjestruar prej kohësh fushën e naftës aty pranë al-Omar në bregun lindor të Eufratit, ku koalicioni amerikan ka një bazë të madhe.

Në 24 orët e fundit, tha ushtria amerikane, katër militantë janë vrarë dhe shtatë raketahedhës janë shkatërruar.

Pentagoni tha se tre personel të SHBA-së pësuan lëndime të lehta si rezultat i përplasjes me 24 gusht.

Deir al-Zor është një provincë strategjike e pasur me naftë në kufi me Irakun që kontrollohet nga grupet e milicisë të mbështetur nga Irani dhe forcat siriane. Grupet kanë qenë në shënjestër në të kaluarën nga avionët luftarakë izraelitë.

Ministria e Jashtme iraniane më 24 gusht mohoi se Teherani kishte ndonjë lidhje me faqet e synuara.

“Sulmi i SHBA-së ndaj infrastrukturës dhe popullit sirian është një shkelje e sovranitetit dhe integritetit territorial të Sirisë”, citohet të ketë thënë zëdhënësi Nasser Kanaani në kanalin Telegram të ministrisë. Vendet e synuara nuk kishin lidhje me Republikën Islamike.

 

*TiboNews