Sërish të shtëna në SHBA, 4 të vrarë në spital në Oklahoma

Katër persona u vranë nga të shtënat të mërkurën në mbrëmje në një ndërtesë mjekësore në një kampus spitali në Tulsa, Oklahoma, tha policia. Autori i armatosur është gjithashtu i vdekur, nga një plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri, sipas policisë.

Kapiteni i Departamentit të Policisë në Tulsa, Richard Meulenberg tha se rreth 10 perosna janë plagosur dhe askush nuk kishte plagë që konsideroheshin të rrezikshme për jetën. Sipas tij, kompleksi mjekësor ishte kthyer në një “skenë katastrofike”.

Identiteti i viktimës dhe personit të armatosur nuk është bërë i ditur, po ashtu, as motivi i sulmit.

Të shtënat kanë ndodhur pak para orës 17:00. Sipas kohës lokale në kampusin e Spitalit të Shën Françeskut, u tha gazetarëve zëvendës shefi i policisë së Tulsa, Eric Dalgleish. Oficerët u përgjigjën në vendngjarje brenda tre minutave dhe kontaktuan me personin e armatosur rreth pesë minuta më vonë, tha ai.

Sasia e kohës që iu desh policisë në Uvalde, Teksas, për të përfshirë personin e armatosur gjatë të shtënave vdekjeprurëse të javës së kaluar në shkollën fillore Robb është bërë fokusi kryesor dhe i diskutueshëm i hetimit. Oficerët pritën më shumë se një orë për të thyer klasën ku sulmoi i armatosuri.

Ka pasur disa të shtëna në SHBA këtë vit ku katër ose më shumë njerëz janë vrarë.

Dalgleish e përshkroi të armatosurin si një mashkull me ngjyrë që besohet të jetë midis 35 dhe 40 vjeç dhe tha se ai ishte i armatosur me një armë të gjatë dhe një pistoletë.

Oficerët e takuan të dyshuarin në katin e dytë të ndërtesës Natalie të spitalit, tha Dalgleish.

“Oficerët që mbërritën po dëgjuan të shtëna në ndërtesë dhe kjo ishte ajo që i drejtoi ata në katin e dytë,” tha ai.

Të dyja armët dukej se ishin përdorur, zbuloi Dalgleish.

Ai tha se nuk ishte menjëherë e qartë nëse personi i armatosur kishte shënjestruar dikë në veçanti ose nëse të shtënat ishin të rastësishme.

Policia më vonë mori informacion se sulmuesi mund të ketë lënë një bombë në një banesë në Muskogee, Oklahoma, tha policia. Shtëpia u kontrollua nga një skuadër me bomba dhe nuk u gjet asnjë eksploziv.

Shtëpitë përreth u evakuuan dhe banorëve iu tha të strehoheshin.

Muskogee ndodhet rreth 50 milje në juglindje të Tulsa.

Policia e Tulsas u kërkoi familjarëve dhe miqve të viktimave e të mbijetuarve që të shkonin në shkollën e mesme Memorial, afër spitalit, për të mësuar fatin e njerëzve në skenën e të shtënave.

Guvernatori i Oklahomas, Kevin Stitt lëshoi ​​një deklaratë duke e quajtur të shtënat një “akt të pakuptimtë dhune dhe urrejtjeje”, duke shtuar, “Sara (bashkëshortja) dhe unë po lutemi për familjet e atyre që humbën jetën dhe për ata që u plagosën”.

Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Biden ishte informuar, duke shtuar se situata po monitorohej nga afër dhe se Shtëpia e Bardhë kishte kontaktuar me zyrtarët shtetërorë dhe lokalë për të ofruar mbështetje.

 

*Përkthyer dhe përshtatur nga TiboNews.