Sërish spekulime mbi gjendjen jo të mirë të Putin

Vladimir Putin dukej i brishtë dhe i paqëndrueshëm në pamjet që pretendohej se ishin nga një meshë e mesnatës për Pashkët Ortodokse, duke ndezur thashethemet rreth shëndetit të sëmurë të presidentit rus.

Ai përtypi buzën dhe dukej i pasigurt për pozicionin e tij teksa qëndronte në Katedralen e Krishtit Shpëtimtar të Moskës së bashku me kryebashkiakun e qytetit Sergei Sobyanin.

Një Putin me pamje nervoz kafshoi buzën teksa ndiqte shërbesën e kishës, duke u shqetësuar dhe duke u shfaqur i shpërqendruar teksa shikonte shërbesën e kishës.

Ai dukej se përtypte pjesët e brendshme të gojës së tij, duke u zhvendosur në mënyrë të pakëndshme, duke shtuar në një vorbull komentesh presionin e pengesave ruse për luftën në Ukrainë. ‘Goja e thatë’ mund të jetë një simptomë e sëmundjes së Parkinsonit.

Presidenti rus (69 vjeç) ka parë thashethemet që qarkullojnë rreth gjendjes së tij fizike dhe mendore pasi u shfaqën pamjet e tij duke kapur tryezën para tij gjatë një takimi me stafin e tij.

Mesha u drejtua nga udhëheqësi ortodoks rus Patriarku Kirill, i cili ka mbështetur pushtimin e tij në Ukrainë.

Vëzhguesit thanë se veprimet e Putin-it janë në përputhje me dikë që vuan nga sëmundja e Parkinsonit, e cila shkakton dridhje, lëvizje të ngadalshme dhe ngurtësi.

Putin u shfaq kohët e fundit në televizionin rus duke dhënë urdhra për trupat në Ukrainë për të bllokuar fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, ku më shumë se 1 000 ukrainas janë brenda duke i rezistuar kontrollit të Kremlinit mbi qytetin.

“Një president i aftë nuk do të kishte nevojë ta mbajë veten të mbështetur me një dorë të shtrirë dhe nuk do të shqetësohej për t’i mbajtur të dyja këmbët të vendosura në tokë,” tha profesori Erik Bucy, një ekspert i gjuhës së trupit nga Universitetit të Teknologjisë në Teksas.

Qëndrimi i dobët i liderit rus dhe fytyra dhe qafa e tij në dukje e fryrë ndezën spekulime për shëndetin e liderit rus, i cili thuhet se ka qenë në rënie që nga pushtimi i Ukrainës.

Këmbët e Putinit gjithashtu dukeshin mjaft të holla, duke sugjeruar se ai mund të vuante nga pesha ose humbja e muskujve, tha profesori Bucy.

“Jam i bindur nga shumë këshilla mjekësore se ai është i sëmurë dhe diagnoza më bindëse është se ai ka Parkinson-in e hershëm”, tha ish-këshilltari i mbrojtjes së qeverisë dhe NATO-s, profesor Gwythian Prins.

“Unë jetoj me një psikolog klinik neurologjik, gruaja ime e cila ka kaluar 30 vjet duke u marrë me njerëz që kanë pasur sëmundje degjenerative të trurit.”

Dalja e fundit publike e Putin-it ishte me ministrin e tij të Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

Shoigu, i cili është përgjegjës për pushtimin e përgjakshëm të Ukrainës, ka munguar dukshëm nga publiku mes raporteve se marrëdhëniet e ministrit të mbrojtjes dhe Putin-it janë tensionuar pasi operacioni ushtarak rus në Ukrainë ka çuar në vdekjen e më shumë se 20 000 trupave ruse.

Anders Aslund, një ekonomist suedez dhe ish-këshilltar për Ukrainën dhe Rusinë, tha se videoja tregonte Putin dhe Shoigu “të depresionuar dhe në dukje në gjendje të keqe shëndetësore”.

Shoigu nuk duket se ka ecur më mirë se Putin në tetë javët që kur Rusia pushtoi Ukrainën, me ministrin e mbrojtjes që i turbulloi fjalët dhe lexoi nga shënimet e tij pas një ataku të dukshëm në zemër.

Javën e kaluar, një biznesmen ruso-izraelit pretendoi se Shoigu pësoi një atak në zemër, për të cilin ai dyshon se ishte shkaktuar nga një “lojë e keqe”.

Leonid Nevzlin pretendon se Shoigu kishte qenë në makinë pasi pësoi “një atak në zemër”, i cili “nuk mund të kishte ndodhur për shkaqe natyrore”, duke sugjeruar se aleati i gjatë i Putin-it mund të ketë qenë subjekt i një atentati.

Statistikat e fundit, të publikuara nga Forcat Tokësore të Ukrainës këtë mëngjes, sugjerojnë se 21 800 luftëtarë rusë janë vrarë në mes të rezistencës së ashpër nga forcat e armatosura të Ukrainës dhe njësitë e mbrojtjes territoriale, megjithëse kjo shifër nuk mund të verifikohej.

Ndërkohë, forcat tokësore pretendojnë se kanë shkaktuar dëme masive në pajisjet dhe makineritë ushtarake të Rusisë. Thuhet se janë shkatërruar gjithsej 873 tanke, së bashku me 2 238 automjete të blinduara, 179 avionë, 154 helikopterë dhe 408 sisteme artilerie.

Humbjet e mëdha të trupave ruse janë sjellë për shkak të vendimeve të dobëta taktike nga udhëheqësit ushtarakë rusë dhe nënvlerësimit të konsiderueshëm të aftësive të forcave të armatosura të Ukrainës.

Më 24 shkurt, ushtria tokësore e Rusisë përbëhej nga 280 000 ushtarë aktivë me kohë të plotë, krahasuar me 125 600 të Ukrainës.

Por sasia e ushtarëve rusë të nevojshëm për të kapur të gjithë vendin dhe për të kontrolluar të gjithë popullsinë do të ishte afër 1 milion, sipas Michael Clarke, një profesor vizitor në Departamentin e studimeve të luftës në Kolegjin Mbretëror në Londër, duke sugjeruar që Kremlini e nënvlerësoi sasinë e forcës për të detyruar fqinjët e saj të nënshtrohen.