Scholz: Rebelimi i Wagner e ka dobësuar Putinin

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se rebelimi i dështuar i Wagnerit fundjavën e kaluar ka dobësuar autoritetin e Vladimir Putinit, pasi presidenti rus u përpoq të riparonte dëmtimin e pozitës së tij duke takuar stafin ushtarak në Kremlin dhe duke përshëndetur turmat në një shfaqje të rrallë publike.

“Unë besoj se ai është dobësuar pasi kjo tregon se strukturat e pushtetit autokratik kanë të meta,” tha Scholz gjatë një interviste.

Scholz tha në intervistën e së mërkurës se nuk donte të bashkohej me spekulimet rreth asaj se sa kohë mund të qëndronte Putin në detyrë, duke thënë se qëllimi i perëndimit në mbështetjen e Ukrainës ishte ta ndihmonte atë të mbrohej, jo të sillte ndryshimin e regjimit.