Sanksionet e Perëndimit po shkatërrojnë jetën e evropianëve

Vladimir Putin ka dënuar sanksionet perëndimore të vendosura për shkak të luftës në Ukrainë, duke thënë se kjo situatë përbën kërcënim për të gjithë botën.

Në një fjalim në një forum ekonomik në Vladivostok, ai tha se Rusia po përballej me agresionin ekonomik të Perëndimit.

Por presidenti rus paralajmëroi se cilësia e jetës për evropianët po sakrifikohej ndaj sanksioneve ndërsa vendet më të varfra po humbin akses në ushqim.

Ai tha gjithashtu se Evropa po mashtronte vendet e varfra nga gruri i Ukrainës.

Për muaj të tërë portet detare të Ukrainës u bllokuan nga forcat ruse, por qëkur eksportet rifilluan në fillim të gushtit, lideri rus pohoi se vetëm dy anije me grurë kishin shkuar në Afrikë, por nuk rezulton nuk është kështu, shkruan BBC. Ai tha se donte të diskutonte rishikimin e marrëveshjes, në vërejtjet e refuzuara nga Ukraina si të pabaza.

Rusia nisi pushtimin e saj më 24 shkurt dhe deri më tani ka pushtuar rreth një të pestën e territorit ukrainas. Gjashtë muaj më vonë, ajo është larguar nga zonat përreth Kievit dhe veriut dhe tani përballet me një kundërofensivë ukrainase në jug dhe lindje.

Vendet perëndimore iu përgjigjën luftës duke vendosur sanksione ndaj një numri të madh individësh, biznesesh dhe ndërmarrjesh shtetërore ruse. Bashkimi Evropian ka kërkuar të shkurtojë varësinë e tij nga gazi dhe nafta ruse dhe Moska ka mbyllur tubacionin kryesor të gazit Nord Stream 1 për Gjermaninë, duke e fajësuar atë për çështje teknike.

Çmimet e energjisë janë rritur dhe ministrat e BE-së do takohen të premten për të diskutuar se si mund të përballet kriza. Udhëheqësi rus e quajti të pamatur propozimin për të vendosur një kufi mbi mbi çmimet e gazit rus.

Putin i tha audiencës se Perëndimi po përpiqet të imponojë sjelljen e tij në vendet e tjera. BE-ja tashmë ka ndaluar fluturimet direkte nga Rusia dhe javën e kaluar 27 shtetet e saj anëtare zemëruan më tej Moskën duke rënë dakord për ta bërë procesin e sigurimit të vizave më të mundimshëm për rusët.

Viza shumë e çmuar Shengen që mbulon 22 vende të BE-së ka të ngjarë të bëhet gjithashtu më e shtrenjtë. Tre shtetet baltike tani kanë shkuar më tej me një marrëveshje për të ndaluar rusët të kalojnë nga Rusia dhe Bjellorusia, vetëm nëse ata janë shoferë kamioni ose kanë arsye familjare dhe humanitare.

Presidenti Putin tha se besimi në dollar, euro dhe paund po humbet para syve të njerëzve. Ndërsa po sipas tij, Rusia po del nga lufta me sovranitet më të forcuar: “Jam i sigurt se nuk kemi humbur asgjë dhe nuk do të humbasim asgjë”.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se Rusia po kërkonte të shantazhonte Evropën me burimet e saj energjetike: “Putini dëshiron të prishë stabilitetin dhe mirëqenien e çdo familjeje në Evropë”.

*Tibo News