Samiti i G20-ës/ India përjashton Ukrainën, fton Putinin

India ka zgjedhur të mos e ftojë Ukrainën në samitin e G20 të muajit të ardhshëm ndërsa Rusia është ftuar përkundër thirrjeve për ta përjashtuar nga grupi.

Lista zyrtare e të ftuarve u publikua në faqen e G20, ku tregohet se tetë shtete joanëtare janë ftuar: Bangladeshi, Egjipti, Mauritius, Holanda, Nigeria, Omani, Singapori dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Mes jo anëtarëve pritet edhe Spanja, si mysafire e përhershme. I takon vendit pritës të vendosë se cilët jo-anëtarë do të ftojë çdo vit.

Kievi ishte ftuar në samitin indonezian në vitin 2022 dhe në G7 në Japoni në fillim të këtij viti. Samiti i G20 do të mbahet më 9-10 shtator në Nju Delhi.