Rusia pritet të aneksojë territorin e Ukrainës brenda ditësh

Rusia njoftoi të mërkurën aneksimin e katër zonave të pushtuara të Ukrainës, ku ishin mbajtur referendume, të denoncuara si të paligjshme nga Perëndimi.

Në Sheshin e Kuq të Moskës, është ngritur një tribunë me ekrane gjigante video, me billborde që shpallin “Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, Kherson – Rusi!”

Edhe presidenti rus Vladimir Putin pritet të shpallë brenda disa ditësh aneksimin e këtyre territoreve. Që nga java e kaluar, ai ka zbatuar gjithashtu një mobilizim të pjesshëm, me 300 000 rezervistë të thirrur për të luftuar dhe ka kërcënuar se do të mbrojë territorin e Rusisë me armë bërthamore nëse është e nevojshme.

Rajonet e pushtuara jugore dhe lindore të Ukrainës, të cilat Moska po i vështron, i janë nënshtruar pesë ditëve të votimit, me trupa të armatosura që thuhet se shkonin derë më derë me zyrtarët e zgjedhjeve për të mbledhur fletë votimi. Marzhet e dyshimta të larta në favor u perceptuan si një rrëmbim toke nga një udhëheqje ruse gjithnjë e më e goditur pas humbjeve të mëdha ushtarake në Ukrainë.

Administratat e instaluara nga Moska në katër rajonet e Ukrainës jugore dhe lindore pretenduan të martën mbrëma se 93% e votave të hedhura në rajonin e Zaporizhzhia mbështesin aneksimin, ashtu si 87% në rajonin Kherson, 98% në rajonin Luhansk dhe 99% në Donetsk.

Zyrtarët pro-rusë në të katër rajonet thanë se do t’i kërkonin Putinit të përfshijë provincat e tyre në Rusi në bazë të rezultateve të shpallura të votimit. Udhëheqësit e mbështetur nga Kremlini, Leonid Pasechnik në Luhansk dhe Denis Pushilin në Donetsk thanë se po niseshin për në Moskë për të zgjidhur formalitetet e aneksimit.

Kremlini ka mbetur i palëkundur mes kritikave dhe dënimeve për referendumet e manipuluara, duke përfshirë një propozim të ri të paketës së sanksioneve të BE-së. Zëdhënësi Dmitry Peskov tha se së paku, Rusia synonte të dëbonte forcat ukrainase nga rajoni i Donetskut, ku trupat e Moskës dhe forcat pro-ruse aktualisht kontrollojnë rreth 60% të territorit.

 

*TiboNews