Rusia bombardon qytetet, ukrainasit luftojnë

Rusia po shton bombardimet vdekjeprurëse të qyteteve kryesore të Ukrainës, të cilat forcat e saj pushtuese deri më tani nuk kanë arritur t’i kapin.

Qyteti lindor i Kharkiv-it ka përjetuar bombardimet më intensive në të gjithë vendin, qendra e tij është një djerrinë e shkatërruar me ndërtesa të rrënuara dhe mbeturina.

Forcat ruse hodhën një raketë lundrimi në ndërtesën e këshillit të qytetit, sipas zëvendësguvernatorit të rajonit, dhe pamjet tregojnë një departament policie të përfshirë nga flakët pas një sulmi rus.

Trupa të shumtë u panë në tokë pasi një ndërtesë banimi u bombardua gjithashtu.

Të mërkurën, Moska pretendoi se kishte pushtuar qytetin e saj të parë të madh, Kherson, por Ukraina e kundërshton këtë dhe thotë se ata po luftojnë në kryeqytetin e provincës.

Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, një qytet me 3 milionë banorë, ka qëndruar përballë bombardimeve gjithnjë e më të rënda.

Megjithëse qeveritë perëndimore thonë se një kolonë e madhe e blinduar, 2 km e gjatë, rrugës për në Kiev është ndaluar në vend prej disa ditësh.

Të martën, Rusia shpërtheu kullën kryesore televizive pranë një memoriali të Holokaustit, duke vrarë kalimtarë dhe duke shkaktuar dëme të rënda në disa dyqane.

Me Moskën që ka dështuar në qëllimin e saj për të përmbysur me shpejtësi qeverinë e Ukrainës pas gati një javë, vendet perëndimore janë të shqetësuara se ajo po kalon në taktika të reja, shumë më të dhunshme për të shpërthyer në qytetet që priste t’i merrte lehtësisht.

Rusia tha se kishte dërguar delegatë për një raund të dytë të bisedimeve të paqes në Bjellorusi pranë kufirit.

Por, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, tha se Rusia duhet të ndalojë bombardimet nëse dëshiron të negociojë paqen.

“Ne jemi për dialog, po, por më e pakta që duhet të ndodhë është që bombardimet e njerëzve duhet të ndalen. Thjesht duhet të ndaloni bombardimet dhe pastaj të uleni në tryezë për bisedime” ka thënë ai.

Putin urdhëroi atë që ai e quan një “operacion ushtarak special” të enjten e kaluar në një përpjekje për të çarmatosur Ukrainën dhe për të kapur atë që Rusia i konsideron si nacionalistë të rrezikshëm.

Ukraina kërkon lidhje më të ngushta me Perëndimin, të cilin Rusia e quan një kërcënim.