Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Afganistan, mbi 4 mijë të vdekur

Është rritur numri i viktimave si pasojë e tërmetit shkatërrues me magnitudë 6.2 që goditi Afganistanin të shtunën e 7 tetorit. Sipas autoriteteve vendase numri i viktimave ka arritur në 4 mijë, ndërsa rreth 2,000 shtëpi janë shkatërruar plotësisht. Tërmeti goditi provincën Herat dhe zonat fqinje të shtunën pasdite, me lëkundjen e parë ndodhi rreth orës 11:10 me orën lokale.

Gjithsej më shumë se 1,000 shpëtimtarë në 35 ekipe shpëtimi nga institucione të ndryshme po kryejnë përpjekje për ndihmë në zonat e prekura, tha zëdhënësi.