Rritet numri i të vdekurve në Gaza, më shumë se 2200 të plagosur

Numri i të vdekurve në Gaza është rritur në 436, thanë zyrtarët palestinezë të hënën, ndërsa Izraeli godet territorin e izoluar dhe me popullsi të dendur me sulme ajrore në përgjigje të sulmit të Hamasit. Mes viktimave janë 81 fëmijë dhe 61 gra, sipas ministrisë palestineze të shëndetësisë në Gaza. Rreth 2,271 njerëz janë plagosur në Gaza, duke përfshirë 244 fëmijë dhe 151 gra. Ndërkohë, numri i të vdekurve në Izrael është rritur në më shumë se 700, tha të dielën një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit.

OKB ka deklaruar se sulmet ajrore hakmarrëse të Izraelit kanë zhvendosur 123,000 palestinezë në Gaza dhe afro 74,000 kërkojnë strehim në shkolla. Ekipet e shpëtimit thonë se kanë gjetur 260 trupa në një festival muzikor i cili u sulmua nga militantët e Hamasit.