Rreth 50 të vrarë nga sulmi në kishë në Nigeri

Disa persona të armatosur hapën zjarr në një kishë katolike në Nigeri, duke vrarë dhjetëra besimtarë gjatë meshës të së dielës.

Sipas një mjeku, rreth 50 trupa u gjetën në kishën e Shën Françeskut në qytetin Owo, në shtetin jugperëndimor Ondo të Nigerisë.

Mediat lokale raportuan se personat e armatosur shpërthyen gjithashtu eksploziv dhe se viktimat përfshinin gra dhe fëmijë. Identiteti dhe motivi i sulmuesve nuk janë bërë ende të qarta.

Nigeria po lufton me një kryengritje islamike në verilindje, ku bandat e armatosura thuhet se kanë kryer sulme dhe rrëmbime.