Rikthehet vala afrikane, sa do shkojnë temperaturat

Sipas MeteoAlb: Territori Shqiptar paraqitet nën ndikimin e masave ajrore Afrikane ndonëse në periferi ku moti i kthjellët dhe i nxehtë do të jetë dominant deri vonë pasdite, ku shfaqen vranësira të lehta nëpër të gjithë territorin.

Por në ekstermin veri-verilindje do të gjenerojnë momente me shira të pakët. Rritja e lagështirës në ajër do të bëjë që i nxehti të ndjehet edhe më shumë.

Temperaturat e ajrit do të rriten ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 39°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

*Tibo News