Rikthehet në Indi festivali hindu i ngjyrave

Qindra gra në dy qytete të Indisë veriore kanë festuar Holin, festivalin hindu të ngjyrave, duke ‘goditur’ burrat me shkopinj druri në përgjigje të “ngacmimit” të tyre si pjesë e një rituali.⁠

Pas dy vitesh bllokimi për shkak të COVID-19, festimet Holi që filluan javën e kaluar rikrijuan legjendën e perëndisë hindu Krishna duke spërkatur bashkëshorten e tij Radha dhe miqtë e saj me ngjyra pluhur, të kuqe, të verdhë, jeshile dhe shafran.⁠

Gratë ishin nga Nandgaon, vendlindja legjendare e Krishna-s, dhe burrat ishin nga qyteti i lindjes së Radha-s, Barsana – qytete binjake rreth 115 km në jug të kryeqytetit Neë Delhi.⁠

Burrat mbanin mburoja mbi kokat e tyre për t’u mbrojtur nga goditjet e grave në betejën simbolike.⁠

Besimtarët, të lyer me pluhur me ngjyrë, më pas u lutën në tempullin Nandagram të shekullit të 19-të, afër vendit ku hinduët besojnë se Krishna dhe vëllai i tij Balram kaluan fëmijërinë e tyre. Ata shkëmbyen ëmbëlsira dhe pije si pjesë e festimeve.⁠

Festivali “Lathmar Holi” (Stick Holi) tërheq vizitorë nga e gjithë bota. Traditat Holi ndryshojnë në të gjithë Indinë. Në shumicën e pjesëve, festa festohet të mërkurën, duke i kthyer rrugët dhe korsitë në kënde lojërash, ndërsa njerëzit hedhin tullumbace uji kundër njëri-tjetrit.⁠

Holi, i cili shënon ardhjen e pranverës, festohet gjerësisht në Indi, Nepal dhe vende të tjera me popullsi të madhe të diasporës së nënkontinentit indian.⁠

*Tibo News