Rikthehet frika në Turqi, qytetarët zgjohen nën panikun e shkaktuar nga tërmeti

Lëkundjet e tërmetit kanë rikthyer frikën te banorët e Adanasë në Turqi. Qendra Europiane e Sizmologjisë ka bërë të ditur se një tërmet me magnitudë 5,5 i shkallës rihter është regjistruar, mëngjesin e së martës, në zonën e Kozanit në krahinën e Adanasë.

“Ne u tronditëm mëngjesin e sotëm për më shumë se 10 sekonda, por për fat të mirë, deri tani nuk kemi marrë raportime për ndërtesa të shembura”, ka thënë Guvernatori i Adanas, Süleyman Elban.

Emergjencat Civile kanë bërë të ditur se lëkundjet janë ndjerë të fuqishme edhe në Osmaniye dhe Gaziantep, dy nga qytetet e tjera të shkatërruara nga tërmeti i fuqishëm në fillim të këtij viti.