Rekord, SHBA shet 238 miliardë dollarë armatime jashtë vendit

Shitjet e armatimeve amerikane jashtë shtetit u rritën ndjeshëm vitin e kaluar, duke arritur një total rekord prej 238 miliardë dollarësh, pasi pushtimi rus i Ukrainës nxiti kërkesën.

Kjo ishte një rritje prej 56% nga viti 2022, raportoi Departamenti i Shtetit. Fqinja e Ukrainës, Polonia, aktualisht në një përpjekje për të zgjeruar ushtrinë e saj, bëri disa nga blerjet më të mëdha.

Polonia bleu helikopterë Apache për 12 miliardë dollarë dhe gjithashtu pagoi 10 miliardë dollarë për sistemet raketore të artilerisë së lartë (Himars) dhe 3,75 miliardë dollarë për tanket M1A1 Abrams, tha departamenti në një raport për vitin fiskal të qeverisë amerikane që përfundoi në tetor.

Ajo gjithashtu shpenzoi 4 miliardë dollarë për mbrojtjen ajrore.

Kryeministri Donald Tusk është zotuar të vazhdojë programin e modernizimit ushtarak të qeverisë së mëparshme konservatore, i cili synonte ta bënte Poloninë “forcën tokësore më të fuqishme në Europë”.

Gjermania, ndërkohë, shpenzoi 8.5 miliardë dollarë për helikopterët Chinook. Bullgaria pagoi 1.5 miliardë dollarë për automjetet e blinduara Stryker dhe Norvegjia bleu helikopterë me vlerë 1 miliardë dollarë.

Republika Çeke bleu 5.6 miliardë dollarë avionë F-35 dhe municione.

Administrata e Presidentit Joe Biden ka argumentuar se mbështetja amerikane për Ukrainën rrit ekonominë e brendshme përmes shitjes së armëve. Megjithatë, ligjvënësit amerikanë duken gjithnjë e më të gatshëm për t’i dhënë fund mbështetjes së drejtpërdrejtë për Ukrainën, me shumë republikanë që kërkojnë që ndihma të lidhet me një rishikim të politikës amerikane të imigracionit.

Të mërkurën, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të vizitojë një bazë të raketave të Lockheed Martin në Alabama, duke shpresuar të nënvizojë rëndësinë e industrisë së mbrojtjes së SHBA-së për aleancën.

Jashtë Europës, sipas raportit Koreja e Jugut pagoi 5 miliardë dollarë për avionët F-35 dhe Australia shpenzoi 6.3 miliardë dollarë për avionët C130J-30 Super Hercules. Japonia arriti një marrëveshje prej 1 miliard dollarësh për një avion vëzhgimi E-2D Hawkeye.