Regjisorja që braktisi kamerën për armën, në mbrojtje të Ukrainës

Kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, regjisorja Alisa Kovalenko doli vullnetare për të luftuar në frontin lindor.

Ajo ka thënë se ishte e indinjuar për pushtimin dhe e mbushur me kujtime nga sulmi që mbijetoi tetë vite më parë.

 

“Ia premtova vetes, pas vitit 2014, se nëse lufta mbulon vendin, atëherë nuk do të luftoj me kamerën time, por me armë.”

 

Kovalenko tha se ishte duke punuar në një film në rajonin e Donetskut në vitin 2014, kur u ndalua në një pikë kontrolli separatist, u mor në pyetje dhe u akuzua si snajperiste.

Ajo pretendon se një oficer rus u përpoq ta përdhunonte.

 

“Nuk kisha frikë prej tij. Edhe kur shkova në luftë nuk kisha aq frikë nga lufta.”

 

Autoritet ruse nuk iu përgjigjën kërkesave për komente në lidhje me llogarinë e saj.

Moska rregullisht mohoi dërgimin e trupave të separatistëve në atë kohë dhe i ka hedhur poshtë akuzat për dhunën seksuale nga forcat e saj si gënjeshtra dhe propagandë.

Kovalenko tani ka kaluar me bombardime në vijën e frontit,

Ajo humbi edhe një shoqëri të ngushtë.

 

“Ndihesh sikur është dikush nga familja jote që ka vdekur. Për mua, ishte koha më e tmerrshme në jetë.”

 

Moska e quan pushtimin një “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar fqinjët e saj dhe për të çrrënjosur nacionalistët.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë thonë se ky është një pretekst i pabazë për një luftë të paprovokuar agresioni.

 

*Tibo News