Regjisori që dokumenton luftën

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në vendin e tij, regjisori ukrainas Valentyn Vasyanovych ka marrë ‘armën’ që di të përdorë më mirë, kamerën e tij.

Së bashku me producentin e tij Vladimir Yatsenko, regjisori 50-vjeçar, filmat e të cilit kanë parë konfliktin dhe pasojat e tij, thotë se ai po dokumenton atë që po ndodh në terren në Kiev.

Pamjet përfshijnë njerëz, të rinj e të moshuar, që evakuohen nga Irpin, duke kaluar një urë të shkatërruar në qytetin e goditur nga granatimet.

“Unë jam shumë më i mirë në përdorimin e një kamere sesa një arme… Unë mund të mësoj gjëra, mund të filmoj, mund të krijoj imazhe, thjesht mund të shikoj dhe të kuptoj,” tha Vasyanovych në një intervistë.

“Unë do të kuptoj më vonë se çfarë mund të bëhet nga ky filmim, çfarë mund të krijohet nga gjithçka që po ndodh këtu… Preferoj më mirë të fotografoj sesa të përdor armë.”

Ashtu si të tjerët, Vasyanovych tha se kishte një armë dhe kishte kryer disa trajnime përpara se Rusia të niste atë që ajo e quan një “operacion special” në Ukrainë muajin e kaluar.

“Kisha një ndjenjë se një situatë si kjo mund të lindte, se Kievi mund të sulmohej,” tha ai.

“Kur të jetë e nevojshme, të gjithë ne do të duhet të përdorim armë kundër pushtuesve rusë”.

I lindur në qytetin verior të Ukrainës Zhytomyr, Vasyanovych bëri debutimin e tij në filmin artistik në vitin 2012 me dramën komedi ” Business As Usual”. Filmi i tij i vitit 2019 “Atlantis”, për një ushtar që vuante nga çrregullimi i stresit post-traumatik, fitoi filmin më të mirë në seksionin Orizzonti në Festivalin e Filmit të Venecias atë vit.

Filmi i tij i fundit “Reflection”, i vendosur në sfondin e luftës së vitit 2014 midis Kievit dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore, ishte në garë po në Venecia shtatorin e kaluar.

“Kur punova me “Atlantis”… kurrë nuk kam menduar se qytetet do të shkatërrohen në një masë të tillë, vende si Kharkiv dhe Mariupol që thjesht po fshihen nga faqja e dheut” tha ai.

“Pjesën më të madhe të xhirimeve për filmin e kemi xhiruar në Mariupol dhe çfarë po ndodh atje tani, njerëz që vdesin atje, gjithçka po shkatërrohet në mënyrë metodike që qyteti të mos jetë më atje… të them të drejtën, nuk e kisha imagjinuar kurrë një skenar të tillë”

Pushtimi i Rusisë ka bërë që më shumë se 2.8 milionë njerëz të ikin përtej kufijve dhe të bllokuar qindra mijëra në qytetet e rrethuara.

“Ajo që po ndodh tani është beteja më e madhe e historisë sonë dhe ekzistenca e Ukrainës do të varet nga rezultati i këtij konfrontimi,” tha Vasyanovych.

“Sigurisht, pas fitores sonë do të shkatërrohet infrastruktura, do të shkatërrohen rrugët, qytetet, do të ketë një numër të madh viktimash, por unë e shoh vendin tim si një vend të suksesshëm në të ardhmen. E gjithë bota ka filluar të na ndihmojë.”