Rastet e para me COVID, bllokim i rreptë i Koresë së Veriut

Koreja e Veriut ka urdhëruar një bllokim të rreptë kombëtar pasi konfirmoi infeksionet e saj të para zyrtare me koronavirus.

Mediat shtetërore kanë raportuar një shpërthim të omicron në kryeqytetin, Phenian, por nuk kanë deklaruar numrin e rasteve.

Koreja e Veriut ka refuzuar çdo lloj programi vaksinash, edhe kur ofrohet një furnizim nga vende të tjera.

Në vend të kësaj, ajo kontrolloi COVID-in duke mbyllur kufijtë e tij – dhe nuk kishte regjistruar kurrë një rast, pavarësisht se ekspertët besonin se virusi ka qenë prej kohësh i pranishëm.

Të huajt thonë se popullsia 25 milionëshe e vendit është e cenueshme për shkak të mungesës së një programi të vaksinës antiCOVID-19, madje duke refuzuar ofertat nga komuniteti ndërkombëtar për të furnizuar miliona AstraZeneca dhe Sinovac të prodhuara në Kinë vitin e kaluar.

Ka pasur gjithashtu shqetësime për sistemin e varfër të kujdesit shëndetësor të Koresë së Veriut.

KCNA tha se udhëheqësi Kim Jong-un ishte zotuar të zhdukte shpërthimin, të cilin e quajti një “emergjencë të rëndë kombëtare” që kishte shkelur “frontin e karantinës” të vendit.

Në takimin që përshkruan rregullat e reja COVID, Kim u pa duke veshur një maskë në fytyrë në televizion për atë që besohet të jetë hera e parë. Ai shpejt e hoqi atë, ndërsa zyrtarët e tjerë të pranishëm e mbajtën të tyren.

Strategjia e Koresë së Veriut për mbylljen e kufijve të saj të jashtëm – një nga vendet e para që e bëri këtë, në janar 2020 – ka ndaluar gjithashtu furnizimet thelbësore të hyjnë në vend, duke çuar në mungesa ushqimore dhe një ekonomi të lëkundur.

Të enjten, KCNA tha se Kim kishte urdhëruar kontrolle të virusit “maksimum urgjent”, të cilat dukej se përfshinin urdhra për bllokime të lokalizuara dhe grumbullimin e kufizimeve në vendet e punës.

Media e Koresë së Veriut shtoi se rasti i parë i variantit omicron ishte zbuluar në kryeqytet katër ditë më parë.

Banorët në disa zona të Phenianit i ishin nënshtruar bllokimit për të paktën dy ditë përpara njoftimit të fundit, sipas NK News, një faqe monitorimi me bazë në Seul.

Qeveria e Koresë së Jugut tha se ka rinovuar ofertën e saj të ndihmës humanitare për Veriun në përgjigje të lajmit për shpërthimin. Pheniani ende nuk është përgjigjur.

Me shumë mundësi është sepse ky shpërthim është shumë serioz dhe shumë i vështirë për t’u fshehur.

Koreja e Veriut ka qenë e qëndrueshme në angazhimin e saj publik për të luftuar virusin. Kështu e ka justifikuar mbylljen e kufijve për kaq shumë kohë. Tani që omicron ka hyrë në vend, sfida është të kufizohet përhapja e tij.

Në qershor të vitit të kaluar, media shtetërore raportoi se Kim kishte ndëshkuar zyrtarët për një “incident të rëndë” në lidhje me COVID, por nuk specifikoi detaje.

Më pas, në shtator, shteti mbajti një paradë ushtarake me radhë ushtarësh të veshur me kostume dhe maska, të cilat disa analistë e panë si një shenjë se një forcë speciale u krijua për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së COVID.

Koreja e Veriut ndan kufijtë tokësorë me Korenë e Jugut dhe Kinën, të cilat kanë luftuar me shpërthimet. Kina tani po përpiqet të përmbajë një valë omicron me bllokime në qytetet e saj më të mëdha.