Ranieri dorëhiqet nga futbolli

Ranieri menaxhoi Cagliarin këtë sezon, duke i ndihmuar ata të qëndrojnë në Serie A.

Trajneri italian do të mbahet mend për fitoren e Premier League me Leicesterin në 2016, që është suksesi më i madh i karrierës së tij.

Përveç kësaj, ai fitoi Superkupën e Evropës dhe Kupën e Spanjës me Valencian. Me Fiorentinën ka fituar edhe Kupën e Italisë dhe Superkupën. Gjithashtu edhe dy tituj të ligës së dytë dhe një titull të ligës së tretë.