Qyteti më miqësor në botë s’është shumë larg Shqipërisë

E kush nuk e do Italinë? Ka ushqim të mrekullueshëm, pamje mahnitëse, mot të shkëlqyer dhe kulturë të trashëguar.

Por tashmë Italia ka edhe një plus, sepse një nga qytetet e saj sapo është emëruar si vendi më miqësor në botë.

Polignano a Mare qëndron në krye të listës së vendeve më miqësore në botë, një listë e përpiluar nga Booking.com.

Qyteti ndodhet në bregun e Adriatikut të Italisë dhe është i njohur për vendndodhjen e tij mahnitëse në majë të shkëmbinjve dhe plazhet me guralecë të bardhë dhe tani ka sektorin më mikpritës të mikpritjes nga kudo në botë.

Në vendin e dytë është shpallur Hualien City, i cili ndodhet në bregun lindor të Tajvanit dhe është i njohur për tregjet e natës dhe bukurinë mahnitëse të paprekur.

San Sebastián në veri të Spanjës, shpallet në vendin e tretë më miqësor në botë, një qytet i thjesht plazhi i kthyer në një qendër restorantesh të vlerësuar me yje nga Michelin.

Dresden, Gjermani, gjithashtu u rendit në listë pasi u emërua si një nga destinacionet kryesore për udhëtime nga Lonely Planet për vitin 2023.

Rendita e 10 vendeve më miqësore në botë:

-Polignano a Mare, Italy

-Hualien City, Taiwan

-San Sebastián, Spain

-Dresden, Germany

-Klaipeda, Lithuania

-York, UK

-Ushuaia, Argentina

-Porto De Galinhas, Brazil

-Mexico City, Mexico

-Gold Coast, Australia

*Tibo News