Qindra varre civilësh gjenden në Izyum të Ukrainës

Ukraina thotë se qindra varre janë gjetur jashtë Izyum, disa ditë pasi u rimor nga Rusia.

Kryqe druri, shumica e tyre të shënuar me numra, u zbuluan në një pyll jashtë qytetit nga forcat ukrainase që avanconin.

Autoritetet thanë se do të fillonin zhvarrosjen e disa prej varreve të premten.

Nuk është ende e qartë se çfarë ndodhi me viktimat, por të dhënat e hershme sugjerojnë se disa mund të kenë vdekur nga bombardimet dhe mungesa e aksesit në kujdesin shëndetësor.

Duke folur të premten, kreu i shërbimit policor kombëtar të Ukrainës tha se shumica e trupave i përkisnin civilëve.

Ihor Klymenko tha në një konferencë shtypi se edhe pse besohet se ushtarët janë varrosur atje, deri më tani nuk ka asnjë konfirmim.

Më herët, autoritetet ukrainase thanë se më shumë se 400 trupa mendohej se ishin varrosur në vend.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se “shumë varre masive” ishin zbuluar në disa zona të çliruara.

“Ne pamë shumë vende ku njerëzit u torturuan,” tha zoti Podolyak. “Ne pamë njerëz të frikësuar të egër që mbaheshin pa dritë, pa ushqim, pa ujë dhe pa të drejtë jete. Sepse aty nuk kishte autoritet, kishte vetëm njerëz me armë.”

OKB thotë se shpreson të dërgojë një ekip monitorimi në qytet në ditët në vijim.

Një zëdhënës i zyrës për të drejtat e njeriut të organit tha se do të përpiqet të zbulojë nëse ata që vdiqën ishin civilë apo personel ushtarak dhe shkaku i ndonjë prej vdekjeve.

Izyum, i pushtuar në ditët e para të luftës, u përdor nga Rusia si një qendër kryesore ushtarake për të furnizuar forcat e saj nga lindja.

Në fjalimin e tij të natës, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se “veprimet e nevojshme procedurale” kishin filluar në zonë.

“Ne duam që bota të dijë se çfarë po ndodh realisht dhe në çfarë ka çuar pushtimi rus. Bucha, Mariupol, tani, për fat të keq, Izyum. Rusia e lë vdekjen kudo,” tha ai. “Dhe duhet të mbahet përgjegjës për këtë.”

Udhëheqësi ukrainas po i referohej varreve masive të supozuara të gjetura këtë pranverë në Bucha, pranë kryeqytetit Kiev dhe pranë Mariupolit, porti kryesor juglindor i Ukrainës i pushtuar tani nga trupat ruse.

Andriy Yermak, kreu i zyrës së Presidentit Zelensky, postoi një foto të vendit të varrosjes masive të supozuar, duke thënë gjithashtu se më shumë informacion priten të premten.

Pjesa më e madhe e Izyum-it shtrihet në rrënoja, me një politikan vendas që u tha gazetarëve se deri në 80% e infrastrukturës së qytetit është shkatërruar dhe trupat janë ende duke u zbuluar në rrënoja.

Izyum dhe një numër qytetesh të tjera në rajonin e Kharkiv u çliruan në fillim të këtij muaji gjatë një kundërofensive të shpejtë ukrainase që dukej se kishte befasuar trupat ruse dhe i la të papërgatitur për të mbrojtur pozicionet e tyre.

Ukraina thotë se ka identifikuar më shumë se 21,000 krime të mundshme lufte, duke përfshirë vrasjen e civilëve dhe përdhunimet, të kryera nga trupat ruse që kur Presidenti Vladimir Putin urdhëroi një pushtim të plotë të vendit më 24 shkurt.

Hetuesit dhe gazetarët gjetën atë që dukej të ishte provë e vrasjes së qëllimshme të civilëve në Bucha dhe zona të tjera aty pranë.

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka dërguar tashmë një ekip hetuesish dhe ekspertësh të mjekësisë ligjore në Ukrainë për të hetuar këtë.

Qeveria ruse ka mohuar vazhdimisht se ka shënjestruar civilët, duke akuzuar Ukrainën dhe Perëndimin për fabrikim të provave.

Në një zhvillim të veçantë të premten, prokurori i përgjithshëm i Republikës së vetëshpallur Popullore të Luhansk, të mbështetur nga Rusia, u vra në një shpërthim bombë, sipas agjencive ruse të lajmeve.

Sergei Gorenko u raportua se vdiq së bashku me zëvendësin në një shpërthim në zyrën e tij në kryeqytetin rajonal.

 

*TiboNews