Qeveria shemb “kullat binjake” në Indi, ishin të paligjshme

Dy kulla apartamentesh të larta në Indi u rrafshuan  në një prishje të kontrolluar të dielën pasi gjykata e lartë e vendit i shpalli ato të paligjshme për shkelje të normave të ndërtimit, thanë zyrtarët. Ata u bënë strukturat më të larta të Indisë që u rrafshuan me tokën.

Më shumë se 1,500 familje i liruan apartamentet e tyre në zonë më shumë se shtatë orë përpara se kullat e larta gati 100 metra të shkatërroheshin nga brenda nga ndikimi i shpërthimit. Kullat 32-katëshe dhe 29-katëshe, të cilat po ndërtoheshin nga një ndërtues privat në qytetin Noida në periferi të Nju Delhit, nuk ishin ende të banuara.

Prishja u përfundua brenda pak sekondash, por pasoi një betejë gjyqësore 12-vjeçare midis banorëve në zonë dhe ndërtuesit, Supertech Limited.

Rrafshimi i kullave ndodhi pasi Gjykata e Lartë konstatoi se ndërtuesi, në bashkëpunim me zyrtarët e qeverisë, ka shkelur ligjet që ndalojnë ndërtimin brenda një distancë të caktuar nga ndërtesat aty pranë.

Gjykata e Lartë tha se ndërtimi i dy kullave ishte gjithashtu i paligjshëm sepse ndërtuesi nuk mori pëlqimin e detyrueshëm nga pronarët e tjerë të apartamenteve në zonë.

Përpara prishjes, kullat u rrethuan me skela, gardhe, barrikada dhe mbulesa speciale për të bllokuar pluhurin nga rreth 88,000 tonë mbeturina që do të krijoheshin, thanë zyrtarët. Hedhja e të gjitha mbeturinave do të zgjasë tre muaj.

Banorët pritet të kthehen në zonë të dielën në mbrëmje pasi ekspertët të shqyrtojnë ndikimin e prishjes. Disa apartamente ndodhen vetëm nëntë metra larg vendit të shpërthimit dhe distanca e kërkuar e sigurt është 20 metra.

 

*TiboNews