Qeveria italiane me duar në kokë. Turisti bën atë që s’e bëri askush në 2000 vjet

Një turist ka shkaktuar zemërim në Itali pasi u filmua javën e kaluar duke skalitur emrin e të dashurës së tij në muret e Koloseut ikonik të Romës, gati 2000-vjeçar.

Ministri i Kulturës i Italisë, Gennaro Sangiuliano, ndau pamjet tashmë virale të incidentit në Twitter të hënën, duke thënë se ai shpresonte se personi do të “identifikohej dhe sanksionohej sipas ligjeve italiane”.

“Unë e konsideroj shumë serioze, të padenjë dhe një shenjë të paqëndrueshmërisë së madhe që një turist prish një nga vendet më të famshme në botë, Koloseun, për të gdhendur emrin e të dashurës së tij”, tha Sangiuliano.

Pamjet e incidentit, që u filmuan nga një kalimtar, tregojnë një burrë me çantë shpine duke përdorur çelësa për të gërvishtur në murë duke shkruar emrat “Ivan+Haley 23” në muret e strukturës së lashtë romake, e njohur gjithashtu si Amfiteatri Flavian.

“A ke seriozisht?” Personi që regjistroi videon dëgjohet duke i thënë turistit përpara se burri të kthehej dhe të buzëqeshte, sipas pamjeve të postuara në YouTube me titull: “Turisti gdhend emrin në Koloseun në Romë 6-23-23”.

Burri nuk është identifikuar publikisht. Nëse kapet nga policia, mund të përballet me më shumë se 16,000 dollarë gjobë dhe deri në pesë vjet pas hekurave, sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA.

Ministrja italiane e Turizmit, Daniela Santanche, tha se shpresonte që burri të ndëshkohej “në mënyrë që ai të kuptojë peshën e gjestit”.

“Ne nuk mund të lejojmë që ata që vizitojnë kombin tonë të ndjehen të lirë të sillen në këtë mënyrë,” tha Santanche, sipas Associated Press.