Qeveria britanike vendos të dëbojë këtë racë të qenit, çfarë ka ndodhur?

Qeni amerikan XL Bully do të ndalohet në Britani deri në fund të vitit pas një serie sulmesh vdekjeprurëse. Çështja është serioze pasi vetë kryeministri britanik Rishi Sunak ka njoftuar vendimin përmes një deklarate. Ai tha se qeni i racës amerikane është një rrezik për komunitetet britanike e sidomos për fëmijët.

“Unë ndaj tmerrin e kombit me videot e fundit që kemi parë të gjithë. Dje pamë një tjetër sulm të dyshuar të qenit XL, i cili ka çuar tragjikisht në një fatalitet.

Vendimi vjen pasi një burrë u sulmua për vdekje nga dy qen pranë një shkolle fillore në Staffordshire të enjten.

Një nxënëse 11-vjeçare u plagos rëndë gjithashtu kur një qen XL amerikan e sulmoi rastësisht teksa ajo ecte nëpër Birmingham fundjavën e kaluar, si dhe dy burra që u përpoqën të ndërhynin.

Të mërkurën, një djalë, 10 vjeç, u sulmua nga një qen teksa luante futboll jashtë shtëpisë së tij në Walsall.

“Është e qartë se kjo nuk ka të bëjë me një grusht qensh të trajnuar keq”, vazhdoi Sunak. “Është një model sjelljeje dhe nuk mund të vazhdojë”.

Ndërsa pronarët tashmë kanë një përgjegjësi për të mbajtur qentë e tyre nën kontroll, unë dua t’i siguroj njerëzit se ne po punojmë urgjentisht në mënyrat për të ndaluar këto sulme dhe për të mbrojtur publikun.’

Kryeministri tha se ai ka ngarkuar ministrat që të ‘bashkojnë policinë dhe ekspertët’ për të përcaktuar fillimisht racën e qenve pas sulmeve ‘me qëllim që më pas ta shpallin atë’ të dëbuar.

Ai shtoi: “Aktualisht nuk është një racë e përcaktuar me ligj, kështu që ky hap i parë jetik duhet të ndodhë shpejt.

“Më pas do ta ndalojmë racën sipas aktit të qenve të rrezikshëm dhe ligje të reja do të jenë në fuqi deri në fund të vitit.

“Këta qen janë të rrezikshëm. Unë dua të siguroj publikun se ne do të ndërmarrim hapat e nevojshëm për t’i mbajtur njerëzit të sigurt.

Qentë të tjerë kanë qenë gjithashtu viktima të sulmeve, me një cocker spaniel-dachshund të plagosur rëndë nga një qen XL në Southampton në fillim të këtij muaji.