Qeni më i vjetër në botë, TobyKeith 21-vjeçar

Një rekord i ri për qenin më të vjetër në botë që jeton është konfirmuar në Greenacres, Florida, SHBA.

Chihuahua TobyKeith (SHBA, lindur më 9 janar 2001) iu verifikua rekordi në moshën madhore prej 21 vjeç e 66 ditë më 16 mars 2022.

Pronari i TobyKeith, Gisela Shore, ka qenë me të për shumicën dërrmuese të jetës së saj, pasi e adoptoi atë nga një strehë kafshësh kur qeni ishte vetëm disa muajsh.

“Unë isha vullnetare në Peggy Adams Animal Rescue dhe një nga punonjësit më tregoi për një çift të moshuar që po përpiqeshin të dorëzonin një qenush sepse nuk mund të kujdeseshin më për të,” tha Gisela.

“U takova me çiftin e të moshuarve dhe u njoha me një Chihuahua të vockël ngjyrë kafe. Ata e kishin quajtur Peanut Butter (Gjalpë Kikiriku). Më vonë ia ndryshova emrin në TobyKeith.” Dhe këtu filloi historia e TobyKeith dhe Giselës, një histori që ka vazhduar të shtrihet për dy dekada.

Gisela filloi të konsideronte se TobyKeith mund të ishte qeni më i vjetër që jetonte kur ai mbushi 20 vjeç.

Pasi u konfirmua rekordi i tij, familja dhe miqtë e Gisela u emocionuan.

“Padyshim që më solli një buzëqeshje të madhe në fytyrën time!”

Siç mund ta imagjinoni, dyshja kanë një marrëdhënie shumë të ngushtë.

TobyKieth ndan dashurinë e Gisela me dy qen të tjerë; Luna (një bulldog amerikan shtatëvjeçar) dhe Lala (një kreshtë kineze trevjeçare).

Përveç kësaj, Gisela ka dy papagaj, Coco (një 28-vjeçare Umbrella Cockatoo) dhe Coqui (një gri afrikane 32-vjeçare).

TobyKeith ka një sëmundje të zemrës, por kjo nuk i shkakton shumë telashe.

Gisela mendon se çelësi i pleqërisë së tij të madhe është gjenetika e shëndetshme, një dietë e shëndetshme dhe më e rëndësishmja, një shtëpi e dashur.

Qeni më i vjetër i regjistruar ndonjëherë ishte një qen australian i quajtur Bluey, në pronësi të Les Hall të Rochester, Victoria, Australi.

Bluey u mor si një qenush në vitin 1910 dhe punoi midis bagëtive dhe deleve për gati 20 vjet përpara se të vihej në gjumë më 14 nëntor 1939 në moshën 29 vjeç 5 muaj.