AlbanianEnglish

Qëllohet ekipi i gazetarëve në Ukrainë

Një gazetar britanik që mbulon luftën në Ukrainë është qëlluar dhe plagosur pasi është sulmuar në Kiev.

Kryekorrespondenti i Sky News, Stuart Ramsay dhe katër kolegët e tij po ktheheshin me makinë për në kryeqytetin ukrainas kur u zunë pritë.

Ndërsa ata u përpoqën të iknin nga makina, një plumb goditi Ramsay në pjesën e poshtme të shpinës, ndërsa operatori i kamerës Richie Mockler mori dy plumba.

Atyre u tha se një njësi ruse qëndronte pas sulmit.

Forcat ruse kanë shtuar bombardimet e tyre ditët e fundit, me bombardime të rënda dhe sulme mbi ndërtesat e larta të banimit, një klinikë dhe një spital të premten.

Kryeministri Boris Johnson vlerësoi guximin e ekuipazhit të Sky News dhe tha se ata po rrezikonin jetën e tyre që të thuhet e vërteta.

Sulmi ndaj gazetarëve të Sky ndodhi të hënën, teksa ata u kthyen në Kiev pasi anuluan një udhëtim në një qytet tjetër sepse ishte i pasigurt.

Krahas z. Ramsay dhe operatorit të kamerës Richie Mockler ishin producentët Dominique Van Heerden, Martin Vowles dhe Andrii Lytvynenko.

Ekipi iku nga makina ndërsa ishte ende nën zjarr dhe u fsheh brenda një ndërtese fabrike përpara se të shpëtohej nga policia ukrainase.

Të premten, u njoftua se BBC do të pezullonte përkohësisht punën e gazetarëve të saj në Rusi, në përgjigje të një ligji të ri që kërcënon të burgos këdo që Rusia mendon se ka përhapur lajme “të rreme” mbi forcat e armatosura. CNN dhe Bloomberg News vazhduan të bëjnë të njëjtën gjë.

You don't have permission to register