Putin thotë se Rusia ka përfituar nga ndërhyrja në Ukrainë

Presidenti Vladimir Putin tha të mërkurën se Rusia nuk kishte humbur asgjë në një konfrontim global me Shtetet e Bashkuara për konfliktin në Ukrainë, por në fakt kishte fituar duke vendosur një kurs të ri sovran që do të rivendoste ndikimin e saj global.

Putini e hedh gjithnjë e më shumë konfliktin në Ukrainë, të cilin ai e quan një “operacion ushtarak special”, si një pikë kthese në histori kur Rusia më në fund hodhi poshtë poshtërimet që shoqëruan rënien e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991.

Në një përpjekje për të nënvizuar animin e Rusisë drejt Azisë, Putin, duke folur në Forumin Ekonomik Lindor në qytetin rus të Paqësorit, Vladivostok, tha se Perëndimi po dështon sepse Azia është e ardhmja.

Në fjalimin e tij kryesor, Putin pothuajse nuk përmendi Ukrainën përtej një referimi për eksportet e grurit. Por i pyetur nga një moderator nëse diçka kishte humbur nga konflikti, Putin tha se Rusia kishte fituar dhe do të dilte e përtërirë dhe e pastruar nga pengesat.

“Ne nuk kemi humbur asgjë dhe nuk do të humbasim asgjë,” tha Putin, udhëheqësi kryesor i Rusisë që nga viti 1999. Çdo gjë që është e panevojshme, e dëmshme dhe çdo gjë që na pengon të ecim përpara do të refuzohet”.

“Për sa i përket asaj që kemi fituar, mund të them se fitimi kryesor ka qenë forcimi i sovranitetit tonë dhe ky është rezultati i pashmangshëm i asaj që po ndodh tani”, tha Putin. “Kjo përfundimisht do ta forcojë vendin tonë nga brenda.” Megjithatë, ai pranoi se konflikti kishte lëshuar “një polarizim të caktuar” si në botë ashtu edhe në Rusi.

Rusia dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt në atë që e quajti një operacion special për të degraduar aftësitë ushtarake të fqinjit të saj jugor dhe për të çrrënjosur njerëzit që i quajti nacionalistë të rrezikshëm.

Forcat ukrainase kanë ngritur rezistencë të ashpër. Asnjëra palë nuk ka bërë të ditur se sa ushtarë janë vrarë.

Putin, i cili mbush 70 vjeç në tetor, i tha Perëndimit në korrik se ai sapo kishte filluar në Ukrainë dhe guxoi Shtetet e Bashkuara, të cilat gëzojnë epërsi ushtarake ekonomike dhe konvencionale ndaj Rusisë, të përpiqen të mposhtin Moskën. Do të dështonte, tha ai.

Konfrontimi me Perëndimin për Ukrainën e ka shtyrë Rusinë të nisë një anim të nxituar drejt Azisë, dhe veçanërisht Kinës, dikur një partner i vogël i Bashkimit Sovjetik dhe tani ekonomia e dytë më e madhe në botë.

Putin tha se Perëndimi po dështon sepse një përpjekje e kotë dhe agresive për të izoluar Rusinë me sanksione po shkatërronte ekonominë globale ashtu si Azia po ngrihej për të kërkuar të ardhmen.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre vendosën sanksionet më të rënda në historinë moderne ndaj Rusisë për veprimet e saj në Ukrainë. Putin thotë se sanksionet janë të ngjashme me një shpallje të luftës ekonomike.

“Po flas për ethet e sanksioneve të Perëndimit, me përpjekjen e tyre të pacipë, agresive për të imponuar modele sjelljeje mbi vendet e tjera, për t’i privuar ata nga sovraniteti i tyre dhe për t’i nënshtruar vullnetit të tyre”, tha Putin.

“Në përpjekje për t’i rezistuar rrjedhës së historisë, vendet perëndimore po minojnë shtyllat kryesore të sistemit ekonomik botëror të ndërtuar ndër shekuj,” tha ai, duke shtuar se besimi në dollar, euro dhe stërlina po binte.

Midis të ftuarve në forum ishte ligjvënësi më i lartë i Kinës Li Zhanshu, aktualisht i renditur në vendin e tretë në Partinë Komuniste Kineze. Putin do të takohet me Xi Jinping të Kinës javën e ardhshme në Uzbekistan.

Putin tha se Kina do të paguajë Gazprom për gazin e saj në monedha kombëtare, bazuar në një ndarje 50-50 midis rublës ruse dhe juanit kinez.

Përpjekja e Perëndimit për të izoluar ekonomikisht Rusinë, një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të burimeve natyrore, e ka shtyrë ekonominë globale në ujëra të paeksploruara me çmime në rritje të ushqimit dhe energjisë.

Kjo ka dëmtuar edhe Rusinë.

Putin tha se ekonomia e Rusisë po përballej me atë që ai e quajti agresionin financiar dhe teknologjik të Perëndimit, por pranoi disa vështirësi në disa industri dhe rajone.

Ai paralajmëroi për një krizë globale ushqimore të afërt dhe tha se do të diskutonte ndryshimin e një marrëveshjeje historike me drithërat me Ukrainën për të kufizuar vendet që mund të marrin ngarkesa.

 

*TiboNews