Putin thërret për luftë, rusët ‘arratisen’, mijëra protestues arrestohen

Policia ruse raportohet se ka arrestuar qindra protestues që u mblodhën kundër vendimit të Kremlinit për të thirrur mijëra trupa shtesë për të luftuar në Ukrainë.

Grupi rus i të drejtave të njeriut OVD-Info e vlerëson totalin në më shumë se 1300. Numri më i madh i të arrestuarve ishte në Shën Petersburg dhe Moskë.

Dhjetra u mbajtën në Irkutsk dhe qytete të tjera siberiane dhe në Yekaterinburg.

Fluturimet jashtë Rusisë u shitën me shpejtësi pas njoftimit të Vladimir Putin.

Fotot në mediat sociale tregonin radhë të gjata në pikat kufitare dhe në Google, kërkimi për “si të largohesh nga Rusia” ishte një nga gjërat më të kërkuara.

Presidenti rus urdhëroi një mobilizim të pjesshëm, që do të thotë se rreth 300,000 rezervistë ushtarakë, por jo rekrutët, do të hartohen për të forcuar forcat ruse që kanë pësuar ndryshime të fundit në fushën e betejës në Ukrainë.

Masa erdhi një ditë pasi zonat e pushtuara të Ukrainës njoftuan referendume të parakohshme për bashkimin me Rusinë.

Dhe në vërejtjet e dënuara nga Ukraina dhe aleatët e saj, Putin theksoi se ai do të përdorte “të gjitha mjetet në dispozicion” për të mbrojtur territorin rus, duke nënkuptuar se kjo mund të përfshijë armë bërthamore.

Zyra e prokurorit të Moskës të mërkurën paralajmëroi se thirrjet në internet për t’iu bashkuar protestave të paautorizuara në rrugë, ose pjesëmarrja në to, mund të shkaktojnë deri në 15 vjet burg. Ata mund të ndiqen penalisht sipas ligjeve kundër diskreditimit të forcave të armatosura, përhapjes së “lajmeve të rreme” për operacionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë, ose inkurajimit të të miturve për të protestuar.

Dënimet e ashpra të Rusisë për përhapjen e “dezinformatave” në lidhje me luftën në Ukrainë dhe ngacmimet policore të aktivistëve anti-Putin, i kanë bërë të rralla protestat publike kundër luftës.

Por grupi opozitar kundër luftës Vesna bëri thirrje për protesta të gjera dhe në Telegram raportoi shumë arrestime në të gjithë Rusinë. Një videoklip nga Yekaterinburgu tregoi policinë duke grumbulluar dhunshëm protestuesit në një autobus.

Vesna e quajti veprimin e saj “jo mogilizimit” – një lojë fjalësh, sepse “mogila” në rusisht do të thotë varr.

Pavel Chikov, një avokat për grupin rus të të drejtave të njeriut Agora, tha se Agora kishte marrë 6,000 pyetje në linjën e saj telefonike që nga mëngjesi i së martës, nga rusët që kërkonin informacion për të drejtat e ushtarëve.

Ndërkohë, fluturimet drejt destinacioneve të njohura si Stambolli në Turqi dhe Jerevani në Armeni u ngritën dhe çmimet për vendet e mbetura u rritën.

Çmimi për fluturimet nga Moska në Stamboll ose Dubai arriti deri në 9,200 euro për një tarifë të klasit ekonomik në një drejtim pas njoftimit të zotit Putin.

Lëvizja mobilizuese e Kremlinit vjen pas humbjeve të mëdha në Ukrainë, ku forcat e Kievit kanë rimarrë një zonë të madhe në lindje të Kharkiv.

Kontrolli i presidentit Putin mbi median shtetërore ka siguruar që shumë rusë të mbështesin pretendimin e tij se qeveria “neo-naziste” e Ukrainës dhe NATO kërcënojnë Rusinë dhe se rusët etnikë në Ukrainë duhet të mbrohen. Në fakt, qeveria e Ukrainës u zgjodh në mënyrë demokratike dhe nuk ka politikanë të ekstremit të djathtë.

Shkalla e kundërshtimit rus ndaj linjës së Kremlinit në Ukrainë është e vështirë të matet, pasi kufizimet e medias janë kaq të shtrënguara.

Në Rusi, guvernatorët rajonalë pro-Putin, të cilët tani duhet të organizojnë mobilizimin, shprehën mbështetje për të.

“Ne nuk do të dobësohemi, nuk do të ndahemi apo shfarosemi,” tha guvernatori i Ulyanovsk, Alexei Russkikh. “Rajoni ynë, si gjithë të tjerët në vendin tonë, ka për detyrë të mobilizojë qytetarët për shërbimin ushtarak.

Guvernatori i Chelyabinsk, Alexei Teksler tha se mobilizimi ishte i nevojshëm për të garantuar “sovranitetin, sigurinë dhe integritetin territorial të Rusisë”.

 

*TiboNews