Putin: Sulmet në Nord Stream janë të udhëhequra nga një shtet

Presidenti rus Vladimir Putin, deklaroi se shpërthimet e vitit të kaluar në tubacionet e gazit Nord Stream ishin kryer nga një shtet. Sipas Putin, versioni i përfshirjes së aktivistëve ukrainas në shpërthimet përgjatë gazsjellësit Nord Stream “është absurditet i plotë”.

Danimarka, Gjermania dhe Suedia kanë kryer hetimet e tyre për shpërthimet, por Moska thotë se nuk është mbajtur e informuar për hetimin. “Ne pyetëm autoritetet daneze për një kërkesë për të punuar së bashku ose për të formuar një grup ndërkombëtar ekspertësh, specialistësh. Përgjigja, siç thashë, ishte e paqartë. Thjesht, pa përgjigje. Ata thanë se duhej të prisnim”, theksoi shefi i Kremlinit.