Publikohen emailet e babait të Dua Lipa me organizatorët e Kupës së Botës

Babai i Dua Lipës thuhet se ishte në bisedime me organizatorët e Katarit përpara Kupës së Botës, pavarësisht se këngëtarja mohoi se ajo kishte planifikuar për të performuar në Katar.

Këngëtarja e hiteve “Don’t Start Noë” ishte një nga emrat e mëdhenj të përfolur se do të ngjitej në skenën në vendin arab për turneun, falë suksesit të turit të saj “Nostalgjia e së ardhmes” dhe flitej se One Kiss do të përdorej si himnit i futbollit.

Megjithatë, 27-vjeçarja hodhi poshtë zërat, duke deklaruar se ajo nuk do të shkonte në Katar derisa të drejtat e njeriut atje të përmirësoheshin.

Por së fundmi, Daily Mail ka publikuar disa emaile ku pretendohet se babai i saj ishte në kontakt me autoritetet e Katarit për dy vjet – por jo me një performancë në mendje.

Sipas dokumenteve nga Mail on Sunday, babai i këngëtares me origjinë nga Kosova, Dukagjin Lipa, fillimisht kontaktoi organin organizues të Kupës së Botës të Katarit, Komitetin Suprem, në vitin 2020.

I njohur si Dugi, 53-vjeçari në dukje ishte ‘i prirur’ të organizonte një diskutim në lidhje me vajzën e tij fituese të Grammy, për të cilën Dua nuk kishte asnjë ide.

“Unë përfaqësoj vajzën time, artisten Dua Lipa, dhe kam dëshirë të diskutoj me Komitetin Suprem për shfaqjet e artistëve për Kupën e Botës në Katar 2022,” supozohet se shkroi ai më 9 mars.

Në një email të dytë të dërguar në janar 2021, babai i tre fëmijëve thuhet se shkroi: “Unë thjesht doja të vazhdoja me emailin tim të mëparshëm dhe të pyesja nëse do të ishte e mundur që ne të diskutonim çdo mundësi? Së fundmi transmetuam një performancë të drejtpërdrejtë të këngëve nga albumi i ri i Dua-s, si dhe paraqitje nga artistë të tjerë që kishin pesë milionë shikues, që ishte më i madhi ndonjëherë në botë për një ngjarje të transmetimit të drejtpërdrejtë”.

Thuhet se një anëtar i komisionit është përgjigjur: “Është fantastike të dëgjoj nga ju, por duam të dimë nëse ajo personalisht është gjithashtu e interesuar”.

Emailet pasojnë deklaratën e fuqishme të Duas, në të cilën ajo kritikonte Katarin për mungesën e mbrojtjes lidhur me komunitete të caktuara.

Homoseksualiteti aktualisht është i paligjshëm në Katar dhe dënohet me burgim. Vendi gjithashtu ka mungesë të të drejtave për gratë dhe mbi 6,000 punëtorë migrantë kanë vdekur qëkur Katarit iu dha roli i organizimit të Kupës së Botës.

Duke i larguar thashethemet muajin e kaluar, Dua shkroi në rrjetet sociale se nuk ishte përfshirë kurrë në ndonjë diskutim rreth performancës nӕ Botëror.

“Aktualisht ka shumë spekulime se unë do të performoj në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës në Katar.  Unë nuk do të performoj dhe as nuk kam qenë ndonjëherë e përfshirë në ndonjë negociatë për të performuar. Do të bëj tifo për Anglinë nga larg dhe mezi pres të vizitoj Katarin kur ai të ketë përmbushur të gjitha premtimet për të drejtat e njeriut që bëri kur fitoi të drejtën për të pritur Kupën e Botës. “One love, Dua x”.

Babai i Dua-s ka që atëherë ka dalë dhe ka deklaruar se vajza e tij nuk ka ditur për komunikimet e tij me organizatorët e Katarit dhe ka sqaruar arsyetimin e tërheqjes.

“Në vitin 2020 kam pasur disa shkëmbime me email me ekipin e marketingut të Kupës së Botës të Katarit në kapacitetin tim personal si organizator i festivalit. Dua nuk ishte e përfshirë apo në dijeni për ato mesazhe apo ndonjë bisedë tjetër. Kur u prezantova, u dhashë atyre sfondin tim të plotë që përfshinte përfaqësimin tim të Dua-s. Por unë sqarova se nuk po flisja me ta me mendjen e saj dhe e bëra shumë të qartë kur më pyetën nëse pyetjet e mia kishin të bënin me Duan.  Ndërsa biseda vazhdoi dhe Kupa e Botës po afrohej, u bë shumë e qartë se këto premtime nuk do të respektoheshin, kështu që unë ndalova së foluri me ta. Që atëherë më kanë kontaktuar disa njerëz të lidhur me Kupën e Botës në Katar, të cilëve ua kam bërë të qartë se Dua nuk do të përfshihej me ta”.

Ata që kanë shkuar në Katar dhe kanë nënshkruar marrëveshje me vendin pritës janë vënë nën një vëzhgim të madh, veçanërisht David Beckham. Këngëtari pop koreano-jugor, Jung Kook i grupit K-pop, BTS, ishte gjithashtu titullar i ceremonisë së hapjes, me aktorin Morgan Freeman që bëri një paraqitje surprizë në stadiumin Al Bayt të Katarit.

*Tibo News