Pse nuk duhet të ndalojmë vizat turistike për rusët?

Kancelari gjerman Olaf Scholz po refuzon të mbështesë thirrjet në rritje për një ndalim në mbarë BE-në për dhënien e vizave turistike për rusët.

Kancelari ka deklaruar se nuk është luftë e popullit rus, por lufta e presidentit Putin dhe kjo duhet bërë e qartë.

“Është e rëndësishme për ne të kuptojmë se ka shumë njerëz që ikin nga Rusia sepse nuk janë dakord me regjimin rus,” tha Scholz në një konferencë për shtyp në kryeqytetin norvegjez.

Gjatë muajit të fundit, Finlanda dhe Estonia kanë qenë ndër zërat kryesorë që bëjnë thirrje për një qasje në mbarë BE-në për të trajtuar çështjen e rusëve që shfrytëzojnë një “zbrazëtirë” të sanksioneve që u lejon atyre të udhëtojnë me rrugë tokësore në BE, ndërsa sanksionet do t’i pengonin ata nga fluturimi apo marrja e trenit.

Ekziston shqetësimi se kjo i lejon rusët të përdorin aeroportet ndërkombëtare si Helsinki për të udhëtuar lirshëm, për të shkuar me pushime dhe për të shmangur pasojat që synonin të kishin sanksionet.

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin, e cila mbështet ndalimin e vizave turistike, tha në Oslo se kjo ishte një çështje që BE-ja duhet të diskutojë.

“Nuk është një pyetje me përgjigje të zezë apo të bardhë, por ka nuanca gri. Nëse reduktojmë sasinë e vizave Shengen që lëshojmë, duhet të kemi një vendim më të koordinuar”.

*Tibo News