Pse fytyra juaj ndihet kaq e thatë pasi e lani, sipas dermatologes

Pasi lani fytyrën e ndjeni të nevojshme të vendosni kremin hidratues. Tek shumë persona, larja e fytyrës e bën atë të duket më e thatë dhe më e tendosur. Dhe duhet që kujdesi për lëkurën në këtë mënyrë, pra larja dhe më pas hidratuesi në fakt mund ta bëjë atë më keq.

Por çfarë ndodh?

Justine Hextall, dermatologe konsulente për La Roche Posay, thotë se nëse po e përjetoni këtë, ka disa gjëra që duhet të dini.

Mund të ndodhë që ju të keni lëkurë shumë të thatë në përgjithësi  por ka edhe faktorë të tjerë.

Pastruesi juaj i fytyrës dhe produktet nuk janë të duhurat.

“Nëse lëkura juaj ndihet e thatë pas larjes së fytyrës, zakonisht do të thotë se pastruesi është shumë i ashpër, duke hequr barrierën e lëkurës [shtresën më të jashtme të lëkurës] dhe përfundimisht do të çojë në humbjen e lagështirës”, thotë ajo.

“Unë gjithmonë u them pacientëve të mi nëse lëkura ndihet e tendosur dhe e thatë pas pastrimit, kjo zakonisht sugjeron një ndryshim në pH të lëkurës dhe me kalimin e kohës kjo mund të dëmtojë barrierën e lëkurës.

“Pas pastrimit, lëkura duhet të ndihet e butë dhe e hidratuar”.

Uji ka shumë klor

Përveç ngatërrimit të flokëve, mund të ndikojë edhe në fytyrat tona.

“Uji përmban minerale të tilla si kalciumi dhe magnezi, të cilat mund të irritojnë lëkurën dhe të prishin barrierën e lëkurës.

“Uji e ka më të vështirë të heqë sapunët dhe shampot nga lëkura dhe flokët, pasi reagon me acidet yndyrore në sapunë duke krijuar mbetje në lëkurë dhe flokë, duke shkaktuar tharje.

“Në fund të fundit kjo dëmton barrierën e lëkurës, duke shkaktuar ndjeshmëri të lëkurës, thatësi dhe acarim”.

Mënyra se si e lani lëkurën tuaj gjithashtu bën një ndryshim.

“Nëse e lani fytyrën në dush dhe temperatura e ujit është shumë e nxehtë, kjo do të thajë lëkurën”.

“Unë rekomandoj gjithmonë pastrimin e lëkurës së fytyrës pas dushit.”

Nëse lëkura është shumë e thatë, e irrituar dhe/ose e ndjeshme, dermatologia sugjeron të aplikoni një hidratues në fytyrë përpara dushit për të vepruar si një pengesë kundër ujit të fortë dhe sapunëve.