Pse është e nevojshme të hani luleshtrydhe?

Luleshtrydhet janë një frut i shijshëm me shumë përfitime për trupin tonë. Këtu janë disa arsye pse duhet t’i përfshini luleshtrydhet në dietën tuaj:

  • Ndihmojnë në humbjen e peshës:

Luleshtrydhet kanë një përmbajtje të lartë të antocianinave, që ndihmojnë në shkrirjen e yndyrës së akumuluar. Ato stimulojnë procesin e djegies së yndyrës dhe ndihmojnë në eliminimin e depozitave të yndyrës në trup.

  • Përmirësojnë kujtesën:

Antocianinat e luleshtrydheve kanë treguar se përmirësojnë kujtesën afatshkurtër. Studimet kanë zbuluar se konsumimi i luleshtrydheve çdo ditë për tetë javë mund të rrisë kujtesën afatshkurtër deri në 100%.

  • Janë të ulëta në kalori:

Luleshtrydhet janë të pasura me fibra dhe kanë një përmbajtje të ulët kalorike. Për 100 gramë luleshtrydhe, ka vetëm 33 kalori dhe ofrojnë 58 mg vitaminë C, që i plotëson 98% të nevojave ditore. Konsumimi i luleshtrydheve ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit dhe ndihmon në humbjen e pesës.

  • Kanë efekt anti-plakje:

Luleshtrydhet përmbajnë vitaminë C, e cila është e nevojshme për prodhimin e kolagjenit në lëkurë. Kolagjeni jep elasticitet lëkurës dhe ndihmon në parandalimin e plakjes. Përveç kësaj, luleshtrydhet përmbajnë edhe acid ellagjik, i cili ndihmon në parandalimin e shkatërrimit të kolagjenit dhe inflamacionit në qelizat e lëkurës, duke ndihmuar në parandalimin e rrudhave.

  • Lehtësojnë inflamacionin:

Inflamacioni është një reagim i trupit ndaj stimujve të jashtëm, dhe luleshtrydhet ulin nivelet e proteinave reaktive C në trup, që janë tregues të inflamacionit. Për ata që vuajnë nga inflamacioni kronik, konsumimi i luleshtrydheve mund të lehtësojë simptomat.

Kështu që, përveç shijes së tij të mirë, konsumimi i luleshtrydheve sjell shumë përfitime për trupin tonë.