PS e bën zyrtare, këto janë kandidatët për zgjedhjet e 14 majit

Partia Socialiste i ka zgjedhur kandidatët e saj për zgjedhjet vendore të 14 majit. Rreth një e katërta e listës është e përbërë nga emra e kandidatë të rinj. Ndërsa në raundin final, PS vendosi t’u besojë 45 kryetarëve aktualë, duke nxjerrë emra të rinj në vetëm 16 bashki të tjera.

Vlora është ajo që ka pësuar më shumë ndryshime, ku nga 7 bashki në total janë ndryshuar gjashtë. Socialistët kanë vendosur për Vlorën Ermal Dredhën, i cili njihet si një diplomat në karrierë. Ai aktualisht do të lërë Dubain ku shërben si ambasador për qytetin bregdetar.

Socialistët kanë dhe dy deputetë të cilët duhet të braktisin mandatin e tyre që të kandidojnë në 14 maj. Ata janë Benet Beci për Shkodrën dhe Besjan Abazi për gramshin.

Në listë ka edhe kandidatë historik, të cilët kanë disa mandate në krye të bashkive.

Rekordin e mban kryebashkiaku i Maliqit, Gëzim Topçiu. Në zgjedhjet e ardhshme ai do të garojë për një mandat të 7-të. Kryetar Bashkie është bërë për herë të parë në vitin 2000.

Edhe Adriatik Zotkaj që drejton Bashkinë e Poliçanit prej vitit 2004 e kërkon të marrë një mandat të gjashtë.

Tërmet Peçi, i cili garon për Tepelenën,  u zgjodh për herë të parë si kryebashkiak në vitin 2011.

LISTA E KANDIDATËVE ZYRTARË TË PARTISË SOCIALISTE PËR ZGJEDHJET E 14 MAJIT

1.QARKU SHKODËR

Malësi e Madhe – Tonin Marinaj

Shkodër – Benet Beci

Pukë – Gjon Gjonaj

Vau i Dejës – Kristjan Shkreli

Fushë Arrëz – Franc Tuci

2.QARKU ELBASAN

Elbasan – Gledian Llatja

Cërrik – Andis Salla

Belsh – Arif Tafani

Gramsh- Besian Ajazi

Peqin – Bukurosh Maçi

Librazhd – Mariglen Disha

Prrenjas – Nuri Belba

3.QARKU LEZHË

Lezhë – Pjerin Ndreu

Kurbin – Majlinda Cara

Mirditë – Ndrec Deda

4.QARKU DIBËR

Dibër- Rahim Spahiu

Mat – Agron Malaj

Klos –  Valbona Kola

Bulqizë – Festime Mjeshtri

5.QARKU BERAT

Skrapar – Adriatik Mema

Poliçan – Ardiatik Zotkaj

Berat – Ervin Demo

Dimal – Juliana Mema

Kuçovë- Kreshnik Hajdari

6.QARKU DURRËS

Durrës- Emirjana Sako

Shijak- Elton Arbana

Krujë- Artur Bushi

7.QARKU KORÇË

Korçë- Sotiraq Filo

Pogradec – Ilir Xhakolli

Devoll- Eduard Duro

Maliq – Gëzim Topçiu

Pustec- Pali Kolefski

Kolonjë- Erion Isai

8.QARKU GJIROKASTËR

Gjirokastër – Flamur Golemi

Përmet – Alma Hoxha

Këlcyrë – Klement Ndoni

Tepelenë- Tërmet Peçi

Memaliaj – Gjolekë Guci

Dropull – Dhimitraq Toli

Libohovë – Leonard Hide

9.QARKU KUKËS

Bashkia Kukës – Safet Gjici

Bashkia Tropojë – Rexh Byberi

Bashkia Has – Halit Mulaj

10.QARKU FIER

Bashkia Fier – Armando Subashi

Bashkia Lushnje – Eriselda Sefa

Bashkia Mallakastër – Qerim Ismaili

Bashkia Roskovec – Majlinda Bufi

Bashkia Patos – Fatjon Duraj

Bashkia Divjakë, Josif Gorrea

11.QARKU TIRANË

Bashkia Tiranë – Erion Veliaj

Bashkia Kamëz – Rakip Suli

Bashkia Kavajë – Redjan Krali

Bashkia Vorë – Blerim Shera

Bashkia Rrogozhinë – Edison Memolla

12.QARKU VLORË

Bashkia Vlorë –  Ermal Dredha

Bashkia Selenicë – Nertil Bellaj

Bashkia Delvinë – Besmir Veliu

Bashkia Finiq – Romeo Çakulli

Bashkia Himarë – Jorgo Goro

Bashkia Konispol – Erges Dule

Bashkia Sarandë – Olti Çaçi

*Tibo News