AlbanianEnglish

Protestuesit bllokojnë asamblenë vjetore të ‘Total’ në Paris

Rreth 250 aktivistë të klimës kanë bllokuar mbledhjen vjetore të aksionarëve të gjigantit francez të energjisë Total që mbahet që nga mëngjesi i së mërkurës, 25 maj.

Disa grupe ambientaliste pas protestës lëshuan deklarata duke kërkuar tërheqjen e menjëhershme të TotalEnergies nga Rusia dhe ndalimin e projekteve të reja të karburanteve fosile.

Protestuesit po bllokonin hyrjen e Salle Pleyel në Paris, ku do të zhvillohej takimi, që nga ora 08:00.

Protesta pason një veprim të ngjashëm në Mbledhjen e Përgjithshme Vjetore të Shell në Londër që u ndërpre nga protestuesit e klimës të martën, duke detyruar bordin e kompanisë holandeze të energjisë të ndërpresë mbledhjen për disa orë.

You don't have permission to register