Protestë kundër censurës së imazheve të luftës së Ukrainës në Kanë

Regjisori ukrainas Maksym Nakonechnyi protestoi kundër censurës së imazheve të luftës në vendin e tij në premierën në Kanë të filmit të tij “Butterfly Vision” të mërkurën, 25 maj.

Ai u bashkua në tapetin e kuq nga producentët Darya Bassel dhe Yelizaveta Smit dhe aktorja kryesore Rita Burkovska.

Ata hapën një pankartë ku thuhej: “Rusët vrasin ukrainasit. A ju duket fyese apo shqetësuese të flasësh për këtë gjenocid?” dhe mbajti ekranet që lexonin “Përmbajtje të ndjeshme” përpara fytyrave të tyre ndërsa sirenat e sulmit ajror u luajtën mbi sistemin e altoparlantëve.

“Butterfly Vision”, i shfaqur në seksionin Un Certain Regard të festivalit, tregon historinë e Lilia-s, një specialiste ukrainase e zbulimit në ushtri, e cila kthehet në shtëpi pasi u kap në konfliktin e Donbasit.

Festivali i 75-të i Filmit në Kanë zgjat deri më 28 maj.