Protestë anti-femicide në Kanë

Anëtaret e organizatës feministë “Les Colleuses” vendosën një pankartë të gjatë që mbante emrat e 129 viktimave të krimeve të urrejtjes ndaj grave dhe vajzave në Francë që nga Festivali i fundit vitit të kaluar që u mbajt në korrik të 2021-shit.

Kolektivi feminist ndezi fishekzjarre tymi në tapetin e kuq për premierën në Kanë të filmit, “Riposte féministe”, nga Marie Perennès dhe Simon Depardon.

Aksioni u jetëzua nga fotografi i madh Raymond Depardon, i cili ishte edhe i pranishëm në tapetin e kuq.