Protesta për vrasjen e 22-vjeçares ‘që veshi hixhabin gabim’, reagon OKB

Qindra u mblodhën para konsullatës së Iranit në Stamboll të mërkurën për të protestuar kundër vdekjes së Mahsa Amini, e cila vdiq pasi policia e arrestoi atë për atë që ata konsideruan se ishte mbajtja e pahijshme e hixhabit.

Protestuesit brohoritën parulla dhe mbanin pankarta me foton e Aminit.

Në tabelën e një protestuesi shkruhej “Unë kam një vajzë në të njëjtën moshë si Mahsa”, ndërsa një tjetër thoshte: “Lufta e grave iraniane për liri është lufta jonë, rroftë solidariteti ynë ndërkombëtar”.

Kishte një prani të madhe policie, me oficerë të veshur me veshje për protesta dhe rreshtuan trotuarin pranë konsullatës pas grupit të protestuesve.

Një grua në turmë preu flokët e saj dhe llogaritë turke të mediave sociale postuan video të grave të tjera që prisnin flokët gjithashtu, duke pasqyruar protestuesit në Iran që kanë bërë të njëjtën gjë, ndërsa të tjerët dogjën hixhabet e tyre.

Grupi turk që organizon demonstratën, Gratë e Forta Së bashku, shkroi në Twitter: “Ne mbrojmë lirinë tonë kundër atyre që injorojnë vullnetin, identitetin dhe ekzistencën tonë me politika fetare!” Në një tjetër postim në Twitter, grupi deklaroi: “Lufta jonë shkon përtej kufijve!”

Të martën në mbrëmje, policia ndërpreu një demonstratë që ishte planifikuar në sheshin Taksim, në qendër të Stambollit dhe thuhet se arrestoi protestuesit.

Një grup i vogël u mblodh në shesh duke mbajtur postera me foton e Aminit.

Një demonstrues tha se ata ishin atje për shkak të asaj që i ndodhi Aminit, por nuk pranuan të flasin për mediat sepse thanë se kishin frikë se do të dëboheshin nga Turqia.

Protestat nga mijëra njerëz janë mbajtur në dhjetëra qytete në të gjithë Iranin që nga e premtja pas vdekjes së Amini, 22 vjeç, e cila ra në koma pasi u ndalua nga policia e moralit.

Një organizatë e të drejtave të njeriut deklaroi se 10 persona janë vrarë gjatë demonstratave.

Qasja në internet thuhet se është kufizuar nga autoritetet, duke përfshirë në Instagram, si dhe në aplikacionin e mesazheve të çastit WhatsApp, të dyja në pronësi të kompanisë Meta, me seli në Shtetet e Bashkuara.

Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork të mërkurën, presidenti iranian Ebrahim Raisi u ankua se Perëndimi ka standarde të dyfishta kur bëhet fjalë për shkeljet e të drejtave të njeriut në vende të tjera.

“Republika Islamike e Iranit kundërshton disa nga standardet e dyfishta të disa qeverive në lidhje me të drejtat e njeriut”, tha ai.

Në takimin në Nju Jork, presidenti amerikan Joe Biden shprehu mbështetjen për protestuesit.

“Ne qëndrojmë me qytetarët e guximshëm dhe gratë e guximshme të Iranit që po demonstrojnë tani për të siguruar të drejtat e tyre themelore,” tha Biden.

Gjermania gjithashtu shprehu solidaritetin me demonstruesit.

“Vdekja e Mahsa Amini e ilustron këtë në një mënyrë tmerrësisht tragjike: nëse gratë nuk janë të sigurta, askush nuk është i sigurt në një shoqëri,” tha Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, sipas agjencisë gjermane të shtypit.

Një raport i vitit 2021 i OKB-së deklaroi se vajzat dhe gratë janë qytetare të “klasit të dytë” në Iran, duke përmendur martesat e vajzave deri në moshën 10 vjeç dhe bëri thirrje për mbrojtje më të mirë për to kundër dhunës.

Amnesty International raportoi vitin e kaluar se tortura e të burgosurve në Iran ishte e përhapur dhe se kishte të paktën 24 vdekje të të burgosurve në rrethana të dyshimta.

“Ligjet diskriminuese të mbulesës së detyrueshme çuan në ngacmim të përditshëm, ndalim arbitrar, torturë dhe keqtrajtime të tjera dhe mohim të aksesit në arsim, punësim dhe hapësira publike”, deklaroi organizata për të drejtat e njeriut, duke shtuar se të paktën gjashtë persona u burgosën për kundërshtimin e mbulimit të detyrueshëm.

 

*TiboNews