AlbanianEnglish

Princi i kurorës saudite takohet me Erdogan pas vitesh tensione

Princi i kurorës saudite, Mohammed bin Salman mbërriti në Turqi për herë të parë prej vitesh të mërkurën për bisedime me presidentin Tajip Erdogan, duke shënuar një kthesë në marrëdhëniet e tyre.

Vizita kishte për qëllim normalizimin e plotë të lidhjeve midis Ankarasë dhe Riadit, të cilat u prishën pasi gazetari amerikan me prejardhje sudite, kritik i madh i princit sudit, Jamal Khashoggi, u vra në vitin 2018, në konsullatën e mbretërisë në Stamboll.

Erdogan në atë kohë fajësoi për vrasjen nivelet më të larta të qeverisë saudite, por Princi Mohammed mohon çdo përfshirje në vrasje.

You don't have permission to register