Princi Harry dhe Meghan vizitojnë Mbretëreshën

Princi Harry dhe Meghan Markle bënë një ndalesë në Mbretërinë e Bashkuar për të vizituar Mbretëreshën Elizabeth në rrugën e tyre për në Invictus Games.

Duka dhe Dukesha e Sussex, të cilët u zhvendosën në shtetin e lindjes së Meghan në Kaliforni në vitin 2020, u kthyen në Mbretërinë e Bashkuar së bashku për herë të parë që nga marsi 2020. Një zëdhënës i çiftit konfirmoi se ata vizituan gjyshen e Harry, Mbretëreshën, 95 vjeç, e cila po qëndron në Kështjellën Windsor.

Dyshja janë në Evropë për edicionin e pestë të Invictus Games, që do të zhvillohen në qytetin holandez të Hagës duke filluar këtë fundjavë.

Meghan, nuk është kthyer në Evropë që nga marsi 2020, kur ajo dhe Princi Harry, 37 vjeç, kryen raundin e fundit të fejesave mbretërore përpara se të tërhiqeshin zyrtarisht si anëtarë mbretërorë në fund të atij muaji.

Princi Harry është kthyer në MB në dy raste: për funeralin e gjyshit të tij Princit Philip në prill 2021 dhe përsëri për të zbuluar një statujë të nënës së tij të ndjerë, Princeshës Diana, së bashku me vëllain më të madh Princin William në korrik 2021. (Përveç pandemisë COVID-19 duke kufizuar udhëtimet, Meghan lindi vajzën e tyre Lilibet Diana, e quajtur sipas pseudonimit të fëmijërisë së Mbretëreshës dhe nënës së Harry, në qershor).

Të hënën, një zëdhënës i Dukës dhe Dukeshës së Sussex konfirmoi se Meghan do t’i bashkohet Princit Harry për disa ditët e para të Invictus Games, gara sportive ndërkombëtare e themeluar nga Harry për anëtarët e plagosur të shërbimit dhe veteranët.

Por kjo nuk do të jetë përvoja e parë e Meghan-it në Invictus. Në vitin 2017, ajo iu bashkua Harryt në Lojërat e Torontos, duke shënuar paraqitjen e parë zyrtare të çiftit së bashku. Ajo ishte sërish pranë tij në vitin 2018 për Lojërat e Sidneit, pak pasi çifti njoftoi se po prisnin fëmijën e tyre të parë, djalin Archie Harrison.