Princesha e Tajlandës rrëzohet pas problemeve në zemër

Vajza e madhe e mbretit të Tajlandës u rrëzua për shkak të një problemi me zemrën. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e të mërkurës, siç ka njoftuar pallati mbretëror në Tajlandë.

Princesha Bajrakitiyabha, u rrëzua teksa po shëtiste qentë e saj në verilindje të Bangkokut.

44-vjeçarja u dërgua në një spitalin më të afërt e më pas me helikopter në Bangkok, ku po trajtohet aktualisht.

Disa raporte kanë sugjeruar se gjendja e saj është shumë e rëndë.

Princesha është vajza e gruas së parë të mbretit, Princeshës Soamsawali, dhe fëmija i tij më i madh. Ajo ka qenë pjesë e rrethit më të ngushtë të babait të saj që kur ai pasoi Mbretin Bhumibol në vitin 2016 dhe është bërë oficere e lartë në gardën personale të mbretit.

Ajo është më e shkolluara në rrethin e brendshëm mbretëror, me diploma pasuniversitare në drejtësi nga dy universitete amerikane.

Mbreti Vajiralongkorn nuk ka emëruar ende një trashëgimtar të fronit, por Princesha Bajrakitiyabha shihet gjerësisht si pasardhësja më e përshtatshme.

Duke qenë një nga tre fëmijët e mbretit që kanë tituj zyrtarë, ajo ka të drejtë për fronin sipas Ligjit të Trashëgimisë së Pallatit të vitit 1924.

Ajo është një praktikante fitnesi dhe gjithashtu ka një histori të gjatë të mbrojtjes së reformës penale në Tajlandë.

Ajo është veçanërisht e zëshme për femrat e burgosura, nga të cilat Tajlanda ka një nga popullsitë më të larta në botë.

Ajo ishte ambasadorja e Tajlandës në Austri nga viti 2012 deri në vitin 2014.

*Tibo News