Princ Harry ka ndryshuar theksin britanik, që kur iku në SHBA

Princi Harry ngadalë po përshtatet me jetën e tij të re si ish-mbretëror.

Duka i Sussex, 38 vjeç dhe gruaja e tij Meghan Markle, 41 vjeç, u tërhoqën si anëtarë të vjetër të familjes mbretërore në vitin 2020 përpara se të transferoheshin në Kaliforni po atë vit.

Një ekspert i të folurit ka zbuluar se theksi i Harry-t ka filluar të tingëllojë pak më ndryshe që kur ka jetuar në Shtetet e Bashkuara.

Specialisti Emma Serlin pohoi se në një video promo që ai u shfaq vitin e kaluar për iniciativën e tij të shëndetit mendor, BetterUp, zëri i tij dukej ndryshe në krahasim me të afërmit e tjerë britanikë.

Serlin, i cili  është themeluesi i Workshopit të të folurit në Londër, shpjegoi për Mirror se fjalimi i themeluesit të Invictus Games tregon se ai është më shumë “i popullit” sesa i gjakut mbretëror.

“Theksi i Harry-t tani tingëllon shumë më i rrumbullakosur dhe i mesëm sesa i klasës së lartë,” tha ai. “Ai është princi miqësor, simpatik, lidhet me njerëzit. Ai është djali i nënës së tij.”

Nëna e tij e ndjerë, Princesha Diana, njihej gjithashtu si “Princesha e Popullit”, për shkak të mënyrës se si ajo punonte me mirësjellje me të tjerët dhe ishte e lidhur me bashkëmoshatarët e saj.

“Ai tani është ndër njerëzit në një mënyrë shumë më të hapur. Ai gjithmonë e ka zbutur theksin klasik mbretëror dhe e ka zbutur atë, por më parë ai ishte shumë më i lidhur me familjen mbretërore”, vuri në dukje Serlin.

Harry nuk është kthyer shumë shpesh në Mbretërinë e Bashkuar, pasi ai u kthye në shtëpi muajt e fundit për të atin, kurorëzimin e mbretit Charles dhe funeralin e Mbretëreshës Elizabeth.