Presidenti meksikan bojkoton Samitin e Amerikave

Presidenti i Meksikës tha se nuk do të marrë pjesë në një mbledhjen e vendeve amerikane të udhëhequr nga SHBA-të.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador tha se ai po bojkotonte Samitin e Amerikave sepse Kuba, Venezuela dhe Nikaragua nuk ishin të ftuar.

Zëdhënësi i Departamentit të SHBA-ve tha të hënën se vendimi i presidentit meksikan ishte i kuptueshëm, por nuk u kërkua falje për përjashtimin e  tre vendeve nga samiti.

Vendimi vjen përpara zgjedhjeve në SHBA-ve në nëntor, ku administrata e Biden është nën presionin e një blloku kryesor votues, që janë emigrantët kubanë që favorizojnë regjimet e majta.