AlbanianEnglish

Presidenti kinez do të takohet me Putinin

Për herë të parë në më shumë se dy vjet, presidenti i Kinës Xi Jinping po planifikon të udhëtojë jashtë shtetit.

Xi pritet të shkojë në Azinë Qendrore këtë javë ku do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin.

Do të jetë hera e parë që ai largohet nga Kina që nga fillimi i krizës globale shëndetësore dhe tregon se sa i sigurt është ai për kontrollin e tij në pushtet.

Ai gjithashtu nënvizon se sa e rrezikshme është bërë situata globale.

Udhëtimi i Xi në Kazakistan dhe Uzbekistan vjen në sfondin e pushtimit rus të Ukrainës.

Duket se nuk ka asnjë shenjë se Xi është gati të heqë dorë nga mbështetja e tij për Putinin në konfrontimin më serioz të Rusisë me Perëndimin që nga kulmi i Luftës së Ftohtë.

Gjithashtu në mendjet e njerëzve po luan kriza mbi Tajvanin dhe një ekonomi globale që belbëzon.

Kina ende nuk ka konfirmuar planet e udhëtimit të Xi.

Por javën e kaluar, gjatë një takimi me ligjvënësit më të lartë të Kinës, Putin tha se kishte në plan të mbante bisedime me Xi në Uzbekistan.

Të dy liderët pritet të marrin pjesë në një samit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait, i cili fillon të enjten.

Takimi do t’i japë Xi një mundësi për të nënvizuar ndikimin e tij, ndërsa Putini mund të demonstrojë animin e Rusisë drejt Azisë.

Perëndimi, pa dyshim, do ta vëzhgojë nga afër.

 

*TiboNews

You don't have permission to register