Presidenti i ekipit spanjoll për femra puth lojtaren në buzë, por çështja duket më e ndërlikuar

Federata spanjolle e futbollit thotë se do të ndërmarrë veprime ligjore lidhur me komentet e Jenni Hermoso për presidentin e saj Luis Rubiales.

Rubiales ka refuzuar të japë dorëheqjen pasi puthi sulmuesen Hermoso në buzë pas fitores së Spanjës në finalen e Kupës së Botës për femra ndaj Anglisë në Sydney.

Hermoso tha të premten se ajo nuk e aprovoi apo dha pëlqimin për veprimin, por federata e ka vënë në dyshim versionin e saj të ngjarjeve.

Në një deklaratë të sindikatës së lojtarëve Futpro, e cila përfaqëson 33-vjeçaren Hermoso, citohet të jetë thënë “në asnjë rast nuk kam kërkuar asgjë me presidentin” ndërsa ata janë përqafuar në podium.

Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF) ka deklaruar: “RFEF dhe zoti President do të demonstrojnë secilën nga gënjeshtrat që përhapen ose nga dikush në emër të lojtares ose, nëse është e zbatueshme, nga vetë lojtarja.

“RFEF dhe Presidenti, duke pasur parasysh seriozitetin e përmbajtjes së komunikatës për shtyp nga sindikata Futpro, do të iniciojnë veprimet përkatëse ligjore”.

Ngjarja ka nxitur tensione të mëdha në Spanjë mbi të drejtat e grave.

Federata ka deklaruar se lojtaret kanë “detyrim” të luajnë për ekipin kombëtar, pasi 81 femra thanë se nuk do të përfaqësojnë Spanjën derisa Rubiales të hiqet nga posti i tij.

Sulmuesja e Real Betis, Borja Iglesias, ka thënë gjithashtu se nuk do të luajë më për kombëtaren e meshkujve derisa Rubiales të jetë në krye.

Në deklaratën e saj, RFEF ofroi katër imazhe të përqafimit të Hermosos me Rubiales, me një analizë të secilës, që pretendon se tregon se ajo aplikoi forcën për të ngritur këmbët e Rubiales nga toka.

Federata thotë se është përpjekur të kontaktojë Hermoso, e cila është golashënuesja kryesore e Spanjës për femra me 51 nga 101 debutime, por deri më tani nuk ka komente. Sjellja e Rubiales në finalen e Kupës së Botës për femra ka tërhequr kritika ndërkombëtare, me ministrat e qeverisë që kërkojnë dorëheqjen e tij.

46-vjeçari ndoqi fitoren 1-0 të Spanjës ndaj Anglisë nga zona VIP e Stadiumit Australia në Sydney.

Ndërsa festonte me bilbilin e fundit që tregoi mbylljen e ndjeshjes, Hermoso u afrua pranë tij dhe aty ndodhi puthja dhe përqafimi.

Ajo fillimisht tha në Instagram se “nuk i pëlqyen” veprimet e Rubiales, por një deklaratë e mëvonshme e lëshuar në emër të saj e mbrojti atë.

Rubiales kërkoi falje për puthjen të hënën, por kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha se kjo “nuk mjaftonte” dhe zëvendëskryeministrja e dytë Yolanda Diaz iu bashkua atyre që bënin thirrje që ai të jepte dorëheqjen.

Të mërkurën, Hermoso tha se Futpro do të “mbronte interesat e mia” dhe sindikata tha se puthja nuk duhet të kalojë pa u ndëshkuar.

Të enjten, organi qeverisës botëror i futbollit FIFA tha se kishte hapur procedime disiplinore kundër Rubiales dhe RFEF thirri një asamble të përgjithshme të jashtëzakonshme të premten, ku Rubiales pritej të jepte dorëheqjen por këmbënguli se nuk do ta bënte.

Ndonëse kërkoi falje ai tha se puthja ishte “reciproke, euforike dhe konsensuale”.

Qeveria spanjolle më vonë filloi procedurat ligjore për të pezulluar Rubiales, përpara se deklaratat e Hermoso dhe Futpro në mediat sociale të çonin në përgjigjen e fundit nga RFEF.