Policia ruse arreston qindra qytetarë, protestat për mobilizimin rriten

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një grup i pavarur për të drejtat e njeriut.

OVD-Info tha se 724 persona u arrestuan në 32 qytete të ndryshme të shtunën.

Demonstrata të gjera kanë shpërthyer që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi planet për të tërhequr 300,000 burra për të luftuar në Ukrainë.

Tubimet e paligjshme janë të ndaluara sipas ligjit rus.

Por lëvizja e Putinit për të tërhequr civilë në ushtri ka shkaktuar protesta në shkallë të gjerë në zonat urbane, me më shumë se 1,000 njerëz të arrestuar në demonstratat në fillim të kësaj jave.

Disa nga të arrestuarit të shtunën raportuan se iu dorëzuan draft dokumente dhe u urdhëruan të raportonin në qendrat e rekrutimit ndërsa mbaheshin nga zyrtarët e sigurisë. Kremlini e mbrojti praktikën në fillim të kësaj jave, duke thënë se “nuk është kundër ligjit”.

Moska ka miratuar gjithashtu dënime të reja të ashpra për ata që akuzohen për shpërdorim detyre.

Putin nënshkroi dekrete të reja të shtunën që vendosin dënime deri në 10 vjet burg për çdo ushtar që kapet duke u dorëzuar, duke tentuar të braktisë ushtrinë ose të refuzojë të luftojë.

Presidenti nënshkroi gjithashtu urdhra për dhënien e nënshtetësisë ruse për çdo shtetas të huaj që regjistrohet për të shërbyer një vit në ushtrinë e vendit.

Dekreti, të cilin disa vëzhgues kanë sugjeruar, tregon se sa e rëndë është bërë mungesa e trupave të Moskës, anashkalon kërkesën e zakonshme për pesë vjet qëndrim në vend.

Diku tjetër, të rinj të tjerë rusë vazhdojnë të ikin nga mobilizimi duke kërkuar të largohen nga vendi.

Në kufirin me Gjeorgjinë, radhët e makinave ruse shtrihen më shumë se 30 km dhe ministria e brendshme u ka kërkuar njerëzve të mos udhëtojnë.

Zyrtarët lokalë rusë kanë pranuar se ka pasur një fluks të konsiderueshëm makinash që përpiqen të kalojnë, me gati 2,500 automjete që presin në një pikë kontrolli.

Pranimi është një ndryshim i tonit nga Rusia, me Kremlinin që i përshkruan raportet e rusëve që ikin nga rekrutimi si “të rreme” të enjten.

Ndërkohë, Finlanda ka parë gjithashtu një rritje të madhe të numrit të rusëve që kërkojnë të hyjnë në vend.

Matti Pitkaniitty, një zëdhënës i Gardës Kufitare të vendit, tha se numri i rusëve që mbërrinin ishte më shumë se dyfishuar që nga java e kaluar.

Të premten, qeveria njoftoi planet për të ndaluar hyrjen e turistëve rusë në vend.

“Aspirata dhe qëllimi është të zvogëlohet ndjeshëm numri i njerëzve që vijnë nga Finlanda”, tha presidenti Sauli Niinistö për transmetuesin shtetëror.

Disa shtete të tjera fqinje kanë përjashtuar tashmë ofrimin e azilit për rusët që kërkojnë të shmangin draftin.

“Shumë rusë që tani ikin nga Rusia për shkak të mobilizimit ishin të mirë me vrasjen e ukrainasve,” tha ministri i jashtëm i Letonisë Edgars Rinkēvičs. Ata nuk protestuan atëherë, nuk është e drejtë t’i konsiderosh si kundërshtarë të ndërgjegjes.

Të premten, Kremlini zbuloi një sërë profesionesh që tha se do të përjashtohen nga rekrutimi që synojnë të rrisin përpjekjet e tij për luftë në Ukrainë.

Punonjësit e IT, bankierët dhe gazetarët që punojnë për mediat shtetërore do t’i shpëtojnë “mobilizimit të pjesshëm” të shpallur nga Presidenti Putin të mërkurën.

Por disa kanë hedhur dyshime mbi vërtetësinë e pretendimeve të Kremlinit dhe raportet janë shfaqur për burra rusë që nuk plotësojnë kriteret e thirrura nga oficerët lokalë të rekrutimit.

Margarita Simonyan, redaktore e medias shtetërore RT, postoi në Twitter një listë të qytetarëve të moshuar dhe me aftësi të kufizuara të urdhëruar të paraqiteshin në detyrë.

 

*TiboNews